اجتماعیاخبار ویژهسیاسیمذهبیمصاحبه

ضعف جریان های مردمی در شرایط کنونی مشهود است/ مردم باید به میدان بیایند

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

این روزها شاهد وقوع جریان های مردمی در تمام نقاط جهان هستیم که اهمیت حضور مردم در عرصه ها مختلف را گوش زد می کند حتی دشمنان نیز سعی دارند در هنگام فتنه انگیزی نوک پیکان خود را به سمت مردم بگیرند در نتیجه باید مراقب بود تا دچار توطئه دشمنان نشد.

به گزارش شاهوار فردا، جریان های تاریخی مردمی همواره به شکل گیری تحولات فرهنگی و اجتماعی و سیاسی کمک کرده اند اما بسیاری معتقد هستند که امروز این جریان های مردمی دچار ضعف شده اند. اما ریشه های این ضعف و دلایل آن چیستند؟

نقش مردم در تعیین سرنوشتشان دارای اهمیت بسزایی است و در این موضوع هیچ شکی نیست که مردم خود سرنوشتشان را تعیین می کنند لذا در این بین جریان های مردمی دارای اهمیت بسزایی هستند. برای بررسی این موضوع با حجت الاسلام محمد جنتی کارشناس مسائل دینی و مذهبی گفتگو می کنیم.

سوال: اهمیت حرکت های مردمی در چیست؟  

اگر در طول تاریخ به حرکت تمام انبیاء الهی و الیاء الله بنگریم خواهیم دید که تمام حرکت ها در مسیر شکل گیری حکومت های الهی بر پایه جریان های مردمی بوده اند اینکه علی(ع) فرمود اگر مردم نبودند من خلافت را عهده دار نمی شوم نشان دهنده این است که رکن رکین برپایی حکومت های الهی بر خلاف حکومت های طاغوت جریان های مردمی هستند.

حسین(ع) وقتی از مدینه راه افتاد در مسیر با مردم صحبت می کرد و مردم را دعوت می کرد و امام حرکتش را بر پاه مردم شکل داد شاید برخی بگویند که این حرکت به نتیجه نرسید اما باید گفت اتفاقاً چون اباعبدالله(ع) یک حرکت مردمی شکل داد با شهادت و فدا کردن خودش، قیام های مردمی متعددی را بره انداخت لذا دستگاه اباعبدالله(ع) در عالم برپا شد برای از بین بردن طاغوت های تمام دوران به واسطه مردم عاشق و عزادار امام حسین(ع)؛

امام (ره) این موضوع را می دانست لذا قیام خودش را در انقلاب اسلامی بر پایه مردم عاشق اباعبدالله(ع) بنا نهاد ۱۵ سال امام صبر کرد تا جریان مردمی شکل بگیرد و دو سال اول انقلاب ۲۴ بار یک جمله را تکرار می کند که تعبیر آن این است وقتی من پاریس بودم دیدم مردم در روستاها شعارهایی می دهند که در شهرها هم همان ها است فهمیدم اتفاقاتی در حال وقوع است و آن هم نزدیک شدن دل های مردم به هم است. و این حرکت مردمی از انقلاب شکل گرفت.

سوال: درباره این موضوع توضیح دهید ؟

امام خمینی(ره) بعد از انقلاب همین حرکت عزاداری مردمی و عاشقان حسین(ع) را دنبال کرد امام در صحیفه نور بارها تاکید داشتند که نباید عزاداری ها قطع شود و وحتی گروهی که از انقلابیون افراطی بودند می گفتند انقلاب پیروز شده و ما دیگر چه نیازی به عزاداری داریم اما امام می فرمود خیر؛ ملت ایران با همین گریه بود که طاغوت ۲۵۰۰ ساله را برانداختند.

امام خمینی(ره) معتقد بودند که حرکت باید مردمی باشد و پس از انقلاب امام قانون اساسی را هم با رای مردم گذاشت لذا جریان های مردمی شکل گرفتند و همین تفکر بود که جهاد سازندگی، کمیته امام و …. راه راه اندازی کرد.

متاسفانه ما مدلی را نداشتیم که جریان های مردمی را تقویت و حفظ کنیم لذا همه این نهاد هایی که امام شکل داده بودند تبدیل شدن به جریان های سازمانی و به عناوینی چون سازمان بسیج سازندگی، وزارت جهاد کشاورزی و … تبدیل شدند.

سوال شما معتقد هستید که جریان های مردمی امروز چه جایگاهی دارند ؟

جریان های مردم هر روز در حال ضعیف تر شدن هستند. در حالی که امروز در دنیا یکی از قوی ترین مدیریت ها مدیریت مردمی است و از همین طریق بزرگترین فتنه هایی که قرار است دشمنان راه بیندازند نیز مردمی هستند فتنه های رنگین در کشورهای مختلف همه مردمی هستند.

وقتی محمدباقر مجلسی ۱۸ سال در کشور ما کار می کند و جریان های مردمی علیه نظام ما شکل می گیرد و فتنه ۸۸ در کشور ایجاد می شود اما رهبر معظم انقلاب اسلامی چه می کنند؟ هشت ماه مملکت ملتهب را با صبر نگه داشتند تا مردم به صحنه بیایند و روز عاشورا مردم ۹دی را ساختنتد و قائله جمع شد لذا جریان مردمی در برابر جریان مردمی؛

امروز متاسفانه بدنه مذهبی، حزب اللهی و هیئتی ما این جریان مردمی شکل دادن را بلد نیستند و معتقد هم نیستند و همه امور را به دولت ها واگذار می کنند در برخی کشورهای دولتی ۴۵ درصد فساد ها توسط مردم کشف می شود در ایران زیر ۱۰ درصد است یعنی همه چیز را به سازمان ها و ارگان ها واگذار کرده ایم و هرچه ضربه می خوریم بخاطر این موضوع است.

سوال: راهکار چیست ؟

امروز باید جریان های مردم حول امام حسین(ع) شکل بگیرد تا بتواند اقتصاد و مسائل فرهنگی و … را مدیریت و راهبری کند در دولت امام زمان(عج) ارگان ها و سازمان ها به حداقل می رسند و جریان های مردمی همه چیز را کنترل می کنند.

مردم باید بیاموزند که خودشان خودشان را مدیریت کنند انبیاء الهی نیامده اند  سلطنت درست کنند انبیاء امده اند که مردم را بسازند تا مردم خودشان را مدیریت کنند.

سوال: امروز انتخابات نزدیک است در باره این موضوع بگویید؟

در چند سال گذشته مشکلات عدیده ای که در موضوعات اقتصادی برایمان پیش آمده برای این است که هرقدر رهبری تاکید می کردند که اقتصاد مقاومتی، اقتصاد درون گرا و پرجوش و فعال باید شکل گیرد گوش شنوایی در بین مردم و مسئولان نبود.

امروز مردم با همه وجودشان دارند می فهمند که رفتن سمت استکبار و آمریکا و نشستن برای اینکه آمریکا مشکلاتشان را رفع کنند حرف واهی و خیالی است.

اگر بخواهد در مملکت ما اتفاقی بیفتد باید بیانیه گام دوم محوریت یابد همچنین باید جریانات مردمی شکل گیرند و مردم باید آدم هایی را انتخاب کنند که باور داشته باشند به اقتصاد مقاومتی و مردمی؛

اگر مردم واقعا بیانیه گام دوم را بفهمند و بخوانند واقعا در انتخابات بعدی افرادی در راس کار قرار می گیرند که می توانند انقلاب اسلامی را به مقاصد اصلی اش رهنمون سازد.

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن