شاهوارمذهبی

شاهوار در شب عاشورای حسینی رخت عزا بر تن کرد /اشک شمع در سوگ مولا

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

همزمان با شب عاشورای حسینی سراسر دیار شاهوار رخت سیاه عزای امام حسین(ع) را بر تن کرد و مردم با حضور در مساجد و تکایا در رثای امامشان بر سر و سینه زدند.

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا، مراسم عزاداری شب عاشورا در شاهرود و میامی و بسطام و رویان و دیگر شهرها و روستاهای شاهوار نشین با حضور مردم شهید پرور و متدین این خطه از ایران اسلامی در مساجد و تکایا و منبرخانه ها برگزار شد.

امشب شب عاشورا است و مردم دیار قومس چه خوب قدردان این ساعات هستند. امشب همچنین دسته های عزاداری در سراسر دیار شاهوار بر خیابان ها و کوچه ها وحسینیه ها روانه شده تا از خورشید بخواهند که فردا طلوع نکند …

دسته های عزاداری در شهر شاهرود نیز در محله های مختلفی چون بید آباد و قدوسی و مصلا و باغزندان و … همزمان با شب عاشورا به راه افتاده اند و در رثای امام حسین(ع) بر سر و سینه می زنند.

در وسائل الشیعه از امیرالمومنین علی(ع) نقل شده که آن حضرت به ابی عبدالله(ع) سفارش کردند که همیشه این شبها را احیا کند، شب عید فطر، شب عید قربان، شب اول محرم و شب دهم محرم، شب اول رجب و شب نیمه شعبان تا آنجا که می‌توانند در این شبها دعا و نماز بخوانند و قرآن تلاوت کند و ابی‌عبدالله(ع) این شبها را احیا می‌نمود. به خصوص در آن شب عاشورا در کربلا که آن حضرت می‌دانست شب آخر عمر مبارکشان است.

بحار خلد نیز آورده است که در کتاب دستور المذکرین به نقل از پیامبر گرامی(ص) آماده که آن حضرت فرمودند: هرکسی شبهای عاشورا احیا کند گویی که عبادتش مطابق با عبادت همه ملائک است و کسی که در این شب به کارهای خیر بپردازد، خدای تعالی به او اجر و پاداش هفتاد سال عمل صالح را خواهد داد.

سیدابن طاووس در کتاب اقبال می‌گوید: بدان که مثل شب عاشورا آقا ابی عبدالله(ع) به همراه اصحاب و عزیزانش تا صبح با خواندن نماز و دعا و تلاوت قرآن احیا کردند در حالی که آنها بخواهند تا آنها نیز در کنارشان با آن حضرت بجنگند و حسین و عزیزانش را به خاک و خون بکشند و اهل بیتش را به اسارت ببرند. چه خوب است کسانی که شب عاشورا را احیا می کنند و یاد آن حضرت و اهل بیت (ع) و اصحابش باشند و در غم و اندوه آنها شریک باشند.

هماهنگونه که ابی‌عبدالله(ع) در آن شب تا صبح قرآن تلاوت می‌کردند و دعا می‌خواندند و استغفار می‌کردند و طلب آمرزش داشتند اصحابش نیز همه مشغول عبادت و راز و نیاز با خدا شدند و هرکدام دعا و یا تلاوت قرآن می کردند.

و چنان هم همه ی دعاهایشان در فضا پیچیده بود همانگونه که زنبور بدور کندوی عسل خود سر و صدا به پا می‌کنند و عده‌ای در حال قنوت و عده‌ای نشسته و شب عجیبی بد آن شب، گویی که همه می دانستند امشب شب استثنایی و شب تقرب الی الله است.

برای شب عاشورا اعمالی عبادی در جهت همنوایی با خانواده اهل بیت (ع) و سختی‌هایشان در مسیر احیای اسلام ناب محمدی (ص) سفارش شده است.

احیاى شب عاشورا؛

 در روایتى از رسول خدا(ص) آمده است که «هر کس شب عاشورا را بیدار بماند (و به عبادت بپردازد)، گویا عبادت فرشتگان را انجام داده است…».

 2ـ پیامبر اکرم(ص) فرمودند: در شب عاشورا، چهار رکعت نماز مى‌گذارى و در هر رکعت یک مرتبه «حمد» و پنجاه مرتبه سوره «توحید» را مى‌خوانى وقتى که در رکعت چهارم سلام نماز را گفتى، ذکر خدا را بسیار بگو و بر رسول خدا(صلى الله علیه وآله) صلوات بفرست و تا مقدارى که ممکن است بر دشمنان اهل بیت(علیهم السلام) لعنت فرست.

 3ـ صد رکعت نماز بجا مى‌آورى، هر دو رکعت با یک سلام، که در هر رکعت یک مرتبه «حمد» و سه بار سوره «توحید» را مى‌خوانى و پس از پایان این نمازها، هفتاد بار مى‌گویى:«سُبْحانَ اللّهِ وَ الْحَمْدُ لِلّهِ وَ لا إلهَ إلاَّ اللّهُ وَ اللّهُ اَکْبَرُ وَ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّهَ إلاَّ بِاللّهِ الْعَلِىِّ الْعَظِیمِ».رسول خدا(ص) فرمودند: کسى که این نماز را بخواند وقتى که بمیرد، خداوند قبرش را معطّر و خوشبو مى‌کند و هر روز – تا هنگام دمیدن صور – نورى وارد قبرش مى شود…

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 1 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن