اجتماعیاخبار ویژهشاهوارشهریعلم و دانشفرهنگی

۳۲ هزار دانش آموز شاهرودی سال تحصیلی را آغاز کردند/آمار فاجعه بار مدارس فرسوده شاهوار

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

در حالی به گفته موسوی رئیس آموزش و پرورش شهرستان شاهرود بیش از ۳۲ هزار دانش آموز در این شهرستان سال تحصیلی جدید را در حالی آغاز کردند که تعداد مدارس تخریبی و فرسوده شهرستان شاهرود بسیار زیاد و نگران کننده است.

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا، سید محمد موسوی رئیس آموزش و پرورش شهرستان شاهرود در آخرین نشست خبری خود با حضور اصحاب رسانه که در آستانه برگزاری المپیاد دانش آموزی دختران در شاهرود برگزار شد از فرسودگی و تخریبی بودن ۷۰ درصد از مدارس شهرستان شاهرود خبر داد.

یعنی بیش از ۴۰ درصد از مدارس شهرستان شاهرود فرسوده و ۳۰ درصدشان تخریبی هستند! در حقیقت از هر سه مدرسه در شهرستان شاهرود یکی باید فوراً تخلیه شود چرا که شرایط تحصیل در آن ها وجود ندارد. درواقع هرچه شاهوار مانا و ایستا است مدارسش لرزان و خموده!

این روزها فراوان والدینی هستند که فرزندانشان را در همان مدرسه ای ثبت نام کردند که خودشان هم درس می خواندند در حالی که «یونسیف» عمر متوسط یک مدرسه را ۲۰ سال توصیف کرده است!

از طرف دیگر از هر ۱۰ مدرسه در شاهرود ۷ مورد فاقد ایمنی هستند! این یعنی فاجعه ای که در آستانه سال تحصیلی کسی از آن سخن به میان نمی آورد از سوی دیگر مدارس روستایی ما نیز مورد اجحاف قرار گرفته اند و این روزها کسی از آن ها نه عکسی تهیه می کند و نه فیلمی!

شاید کمی باید توجه مسئولان استان را به مدارس روستایی شهرستان شاهرود و میامی به خصوص کالپوش آسیب دیده جلب کرد! مسئولانی که فرزندانشان قطعا در بهترین مدارس مرکز استان درس می خوانند نه در کانکسی در مرکز حسین آباد کالپوش!

امروز در حالی ۳۲ هزار دانش آموز در سطح شهرستان شاهرود به کلاس های درس رفتند که ایمنی بسیاری از کلاس ها اصلا آماده پذیرش دانش آموزان نیستند و جالب اینجا است که مطالبه مدارس ایمن حتی در زمره ۱۰ اولویت اول بسیاری از والدین هم نیست.

این روزها این که کدام مدرسه با کیفیت تر است، کدام مدرسه نزدیک تر است، کدام معلم در کدام مدرسه حضور دارد حتی لباس فرم کدام مدرسه قشنگ تر است اهمیت دارد اما کدام مدرسه ایمن تر است خیر!

یکی از ظرفیت هایی که می توان در زمینه نوسازی و بهسازی مدارس از آن بهره برد خیران هستند لذا آموزش و پرورش باید بتواند با رایزنی هایی که صورت می دهد حمایت آن ها را جلب کند.

از طرف دیگر مسئولیت خیران مدرسه ساز شاهرودی نزدیک به سه دهه است که در دست یک فرد قرار دارد کسی که حاضر نیست پست خود را به یک جوان خوش فکر و انگیزه بدهد.

در هر صورت باید گفت مشکلات فراوان هستند و سال تحصیلی با تمام این مشکلات آغاز شد تا نونهالان ما با امیدی در دل پشت میزهای مدارسی حاضر شوند که مملو از عشق معلمان است.

قدر مسلم اما این است که هم اکنون دانش آموزان در یکهزار و ۴۲۹ کلاس درس و ۱۷۸ واحد آموزشی دولتی و غیر دولتی و ۶۰ واحد پیش دبستانی سال تحصیلی تحصیل می کنند و دو هزار معلم و آموزگار، مربی و ناظم و مدیر و … نیز بر عملکرد ان ها نظارت دارند.

گفتنی است زنگ آغاز سال تحصیلی روز گذشته با حضور مسئولان شهرستان شاهرود در یکی از مدارس فنی و حرفه ای به صورت نمادین نواخته شد تا سال تحصیلی ۹۸- ۹۹ به طور رسمی آغاز شود.

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 2 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن