اجتماعیاخبار ویژهاستاناقتصادیسیاسیشاهواریادداشت

نگاه متوازن و عادلانه حلقه مفقوده استان سمنان/ رشد کاریکاتوری مطلوب مردم نیست

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

استانداران سمنان صحبت از توسعه متوازن و عدالت محوری در همه شهرستان های استان کرده اند اما در عمل ان چیزی که مردم شاهد هستند توسعه کاریکاتوری استان است امروز سمنان استانی است که شکمی بزرگی دارد و دست و پایی کوچک و به نوعی شبیه موجودی است که رشدش در همه قسمت ها یکسان نبوده است.

به گزارش شاهوار فردا، این روزها دیگر کمتر شهرستانی است که از توسعه متوازن و عادلانه صحبت نکند و به نوعی نسبت به فقدان آن واکنش نشان ندهد دور زمانی بحث سمنان و شاهرود در حالی مطرح می شد که همه معتقد بودند توسعه متوازنی و عدالت صورت نمی گیرد اما امروز امام جمعه دامغان اعتراض می کند، نماینده این شهر خواستار تعویض اسم استان می شود مهدی شهری ها به ستوه آمده اند ایوان کی می نالد، میامی دچار مشکلات است و ده ها مورد دیگر…

عدالت به معنای این نیست که همه چیز را به مساوات تقسیم کرد عدالت یعنی به هر شهرستان طبق ظرفیتش بودجه و اعتبار و امکانات بخشی این موضوع نگرشی دیگر را نیز مطرح می کند و آن اینکه اگر شهرستانی بیش از میزان ظرفیتش اعتبار داشت باید از او گرفت و به سایرین داد! آیا امروز دامغان و شاهرود و … واقعاً به اندازه ظرفیتشان اعتبار و توجه و توسعه و … را شاهد هستند؟

اگر شاهرودی ها صرفا از عدم وجود توسعه متوازن و عادلانه می نالیدند می گفتیم این مشکلی شخصی است و مظلوم نمایی شده اما وقتی از هشت شهرستان استان ۶ تا درباره این موضوع سخن می گویند دیگر متوجه می شویم که موضوعی در میان است.

در زمان چاوشی اقداماتی صورت گرفت که این توسعه متوازن و عادلانه حداقل به چشم نیاید او موضوعاتی چون سمنان یکپارچه با دارالمرحمه را عنوان کرد و فکر می کرد با این بهانه می تواند استان را یکپارچه کند اما اتفاقا اولین انتقاد ها به او در درون مرکز استان شد که دارالمرحمه منظور شهر سمنان است نه همه استان !!

او آنجا بود که فهمید بر دیوار چه کسانی یادگاری می نویسد! موضوع بعد اما این است که استاندارانی که در زمینه توسعه متوازن و عدالت ورزی کارهای خوبی می کردند ماندگار نشدند مثلا به خاطر داریم که محمد وکیلی در همین چهار سال قبل ۵۰ درصد اعتبارات یکسال مدیریت بحران را فقط به شاهرود داد تا جبران خسارات این شهرستان شود (که آن سال بالاترین میزان خسارات را به بخش کشاورزی و دامداری شاهد بود) اما همین عامل باعث شد تا با استانداری خداحافظی کند!

این ماجراها سبب می شود تا در یابیم عده ای در مرکز استان سمنان هستند که نمی خواهند توسعه ای متوازن شکل بگیرد این عده متاسفانه بر طبل تفرقه هم می کوبند و نامه هایی می نویسند که یک ماه تمام جو اجتماعی و سیاسی استان را برهم می زند و استاندار سمنان بجای واکنش نسبت به آن، در برابر این اقدام، منتقدان را تهدید می کند!

به هر روی امروز استان سمنان تشنه عدالت و توسعه متوازن است اولویت اصلی این استان آب، کار و توسعه متوازن هستند چرا که مابقی موارد در سایه همین سه مورد اساسی و اصلی با کمی درایت و هوشمندی مدیران و صبر و همراهی مردم میسر خواهد شد.

توسعه متوازن و عادلانه می تواند کاری کند که استان سمنان در مسیر عدالت و توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی خوبی قرار گیرد می تواند به شهرستان ها و روستاهای آنها اعتماد به نفس بدهد می تواند به مردم بگوید که تلاش شان دیده می شود می تواند به همه امید بدهد که دیده می شوند این حس قطعاً همراهی بیشتر مردم را نیز به دنبال خواهد داشت.

اما در سایه عدم توسعه متوازن و عادلانه مسائلی چون بی اعتمادی، دلسردی، حس نادیده گرفته شدن و دها مورد دیگر پدید می آید که متاسفانه آفت امروز استان سمنان است که از نگاه عده ای فرصت طلب مرکز نشین نشئات گرفته می شود.

باید تا زمان باقی است کاری کرد ما معتقد هستیم که اگر جفا و ظلمی نبود چرا مردم باید استان شاهوار را مطرح کنند؟ چرا دامغانی ها و نماینده شان باید موضوع تغییر نام استان از سمنان به قومس را مطرح کند؟ مگر جز آن است که گر نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها؟

مردم صبور و فهیم شاهرود نشان داده اند که همواره سکوت کرده و مظلومیت را پیشه کرده اند. نشان داده اند که همیشه بزرگترین کارها را با کمترین توقعات کرده اند بیش از یک سوم تمام شهدای استان سمنان را تقدیم انقلاب کردند و چندین شهید این شهرستان حتی جایی در کتاب شهدای سمنان هم ندارند! بازهم صبوری مردم ادامه داشت اما بالاخره ممکن است این کاسه نیز لبریز شود. باید کاری کرد.

پدرام حکیم / روزنامه نگار

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن