استاناقتصادیشاهوار

۱۰۹ هزار تن کالا از استان سمنان صادر شد/ سهم شاهرود در صادرات کجاست؟

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

در حالی رئیس صنعت معدن و تجارت استان سمنان خبر از صادران ۱۰۹ هزار تنی کالا به کشورهای مختلف از استان سمنان خبر می دهد که در بین کالاهای صادراتی محصولات تولیدی شهرستان شاهرود و میامی جایگاه خوبی اصلاً ندارد.

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا، رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سمنان از افزایش ۸۲ درصدی ارزش دلاری کالاهای صادراتی استان در پنج ماهه سالجاری خبر داد و گفت: ۱۰۹ هزار تن کالا صادر شده است.

بهروز اسودی ضمن بیان اینکه ۱۰۹ هزار تن کالا طی شش ماهه اول سال جاری از استان صادر شده است، تاکید کرد: متوسط ارزش دلاری هرتن کالای صادراتی به ازای هر تن ۸۴۹ دلار است که نسبت به مدت مشابه سال قبل دارای رشد ۸۲ درصدی است.

وی با بیان اینکه ارزش کلی کالاهای صادراتی استان سمنان در شش ماهه اول سال جاری حدود ۹۳ میلیون دلار بوده است، تاکید کرد: از نظر وزنی کالاهای صادراتی استان ۲۵درصد کاهش و از نظر ارزش  مالی ۳۷ درصد رشد داشته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان ضمن بیان اینکه ۸۰ قلم کالا از سطح استان صادر شده است، تاکید کرد: سود سوزآور، ظروف یک بار مصرف، کابل، فروسیلیسیوم، کولر آبی، پودر لباس‌شویی، قطعات و اجزا از آهن و فولاد، کرک و پشم حلاجی شده، سیمان و … از جمله این کالاها هستند که به ۴۵ کشور جهان صادر شد.

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا، کرک و موی بز در سنگسر و مهدی شهر تولید می شود و با نگاهی به لیست بلند بالای صادرات محصولات استان سمنان که در سایت گمرک استان ثبت شده از شهرستان شاهرود فقط ظروف یکبار مصرف و کابل مشاهده می شود در حالی که بزرگترین ظرفیت صادراتی استان محصولات کشاورزی شهرستان شاهرود است.

از طرف دیگر شرق استان سمنان مهد معادن فلزی است اما چقدر از صادرات استان سمنان به کشورهای مختلف سهم شرق استان است؟ شرق استان فقیر و توسعه نیافته نیست بلکه قرار است توسعه نیافته بماند! وگرنه چرا باید شاهد چنین بی توجهی هایی نسبت به داشته ها و تولیدات این منطقه باشیم.

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن