اجتماعیاقتصادیشاهوارشهری

قبض برق در شاهرود گران شد / ارقامی که مردم سر در نمی آورند

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

اداره برق شاهرود تحت عناوینی مانند عوارض، مالیات، بیمه و … هزینه های قبض برق مردم را تا حد فزاینده ای زیاد کرده و این امر سبب شده تا قبض برق مردم این شهرستان از دوره مهرماه ۹۸ نسبت به فروردین ماه ۹۸ به شدت افزایش بها داشته باشد.

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا، نگاهی به قبض های برق شهرستان شاهرود نشان می دهد که اداره برق هزینه مواردی چون عوارض، مالیات و بیمه و … را چند برابر کرده و در این بین باحذف قبوض کاغذی کم کم مردم در جریان این افزایش قیمت ها هم گذاشته نمی شوند.

برای مثال در خرداد ماه ۹۸ آبونمان یک قبض در خیابان معلم شاهرود ۸۸۰ تومان، عوارض برق هزار تومان و بیمه ۸۰۰ تومان بوده است در انتهای تیرماه ۹۸ آبونمان ۲۲۰۰ تومان، عوارض ۳۱۰۰ تومان و بیمه ۲۰۰ هزار تومان شده است مهرماه اما از این هم عجیب تر، آبونمان ۲۴۰۰ تومان عوارض ۳۵۰۰ تومان و بیمه ۲۲۰۰ تومان شده است!! افزایشی که اصلا مردم در جریان آن گذاشته نشده اند.

بماند اینکه مردم هرگز فرق آبونمان و عوارض  و مالیات را نمی فهمند و اراده ای هم از سوی اداره برق برای توضیح این امر نیست و ما کماکان اعتقاد داریم جفت این موارد یکی هستند و فقط برای پول گرفتن بیشتر از مردم نام هایشان تفاوت دارد.

موضوع افزایش قیمت برق معلوم نیست در آبانماه هم ادامه داشته باشد یا خیر چرا که با این روند افزایشی ۲۰، ۶۰ و ۱۲۰ درصدی ممکن است عوارض برق در آبان ماه از مرز ۴۵۰۰ تومان هم بگذرد!

از طرف دیگر مالیات است که آن هم اضافه شده به شکلی که در خرداد ماه ۳۰۰۰تومان برای هر قبض و در مهرماه به ۳۴۰۰ تومان برای هر قبض افزایش یافته است! اینکه مبلغ بیمه و مالیات چرا افزایش پیدا کرده از آن مسائلی است که شاخ در میان سر انسان در می آورد چرا که عوارض و آبونمان ممکن است تغییر کنند اما دیگر بیمه و مالیات چرا!!

باید دید اصلا سازو کاری برای پاسخگویی به این مسائل در اداره برق وجود دارد یا خیر و اینکه با الکترونیکی شدن قبض ها و کاهش هزینه کاغذ و چاپ بازهم عوارض و مالیات و آبونمان که معلوم نیست چه هستند و صرف کجا می شوند کاهش می یابند!!

هرچند تجربه نشان داده این دست مسائل بی پاسخ خواهند ماند اما بازهم شاهوار فردا آماده دریافت نظرات اداره برق شاهرود در این باره و بیان تفاوت بین مالیات و عوارض و آبونمان برای مردم است.

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + سه =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن