اجتماعیاخبار ویژهاقتصادیشاهواریادداشت

یادداشت مدیرمسئول | تشکیل شرکت تعاونی گوجه کاران شاهرودی و کارخانجات فرآوری، ضرورت و راه حل معضل

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

در هفته اخیر شاهد بروز برخی نارضایتی ها از سوی گوجه کاران شهرستان شاهرود بوده ایم کشاورزانی که معتقد هستند محصولاتشان به قیمت تمام شده عادلانه از آن ها خریداری نمی شود و دولت باید در این زمینه ورود کنند.

به گزارش شاهوار فردا، مشکلات گوجه کاران شاهرودی در طول روزهای گذشته سبب بروز برخی اعتراضات شد. اعتراضاتی که منشاء آن مشکلات اقتصادی و صنفی است که گریبان تولید کننده شاهرودی را گرفته و نمی گذارد که قیمت گذاری ها به واقعیت جامعه نزدیک شود.

گوجه کاران شاهرود و حومه با مشکل فروش گوجه یا قیمت های ارزان آن و عدم تامین هزینه ها و دسترنج مواجه هستند. امری که بسیار برای کشاورزان عزیز و زحمتکش، تلخ و گران می نماید و بجای اینکه طعم شیرین زحمات و عرق ریختن و هزینه های کاشت و پرورش را بچشند با تلخی قیمت پایین فروش و نگرفتن مزد زحماتشان مواجه می شوند.

دست کشاورز زیر سنگ کارخانه دار

در روز های گذشته اعتراض جمعی از گوجه کاران شاهرود و بسطام و حومه با تجمع در مقابل فرمانداری ویژه شاهرود، همراه شد و کشاورزان خواستار رفع مشکل قیمت خرید پایین توسط کارخانه رب دامغان و قیمت بازار شدند، امری که ماهیتاً تنها به یک رایزنی ساده ختم شد چرا که نه می توان کارخانه را مجبور به امری کرد و نه می توان به هر صورت رضایت کشاورزان را ۱۰۰ درصدی تامین نمود.

یکی از مطالبات کشاورزان امروز یافتن راهکاری برای رفع ریشه ای مشکل قیمت گذاری در بحث محصولات کشاورزی از جمله گوجه فرنگی است موضوعی که باید تحقق آن را خارج از یک رایزنی ساده برای راضی کردن صاحب کارخانه یا مغازه دار در بحث خرید گوجه از کشاورزان دانست چرا که به هر صورت سال های آتی نیز پیش رو هستند و یک سال اگر بتوان موضوع را با رایزنی حل کرد سال دیگر چه باید کرد؟

اقتصاد بازار، مانع از ورود دولت در بسیاری زمینه های جزئی و خرد می شود. مجبور کردن کارخانه رب برای افزایش قیمت خرید محصولات اولیه مرسوم نیست چرا که اقتصاد  چیزی جز عرضه و تقاضا نیست و غالباً قیمت ها را این دو فاکتور تعیین می نمایند.

گرچه حضور دولت می‌توانند در سیاست‌های کلی نظیر منع از صادرات یا واردات نقش کلیدی خود را ایفا کند اما وادار کردن کارخانه‌دار به خرید مواد اولیه با قیمت بالاتر و یا مغازه دار و نظایر آن، غیر منطقی و غیر عقلانی به نظر می‌رسد و فی الواقع دست کشاورز زیر سنگ کارخانه دار است!

گوجه کاران خود باید در این زمینه چاره‌ای بیاندیشند

گوجه کاری مربوط به دیروز و امروز نبوده و به سال آینده هم ختم نخواهد شد بلکه امری دائمی است که هر ساله رخ خواهد داد گرچه این نوسانات می تواند به تصمیم کشاورزان در کاشت گوجه برای سال بعد بیانجامد و مانند سال های گذشته و تقریبا یک سال در میان بازار گوجه را متلاطم سازد اما راهکار پایدار نمودن قیمت فروش گوجه تنها و تنها در دست خود کشاورزان عزیز و زحمتکش است و بس!

چرا باید مزد زحمت چندماهه شان را چند دلال و احتمالا یک کارخانه دار متمول و بی دغدغه ببرد؟
چرا طعم شیرین زحمت چندماهه زیر آفتاب سوزان تابستان را خود کشاورز نچشد؟
چرا باید گوجه کار محصول خود را با قیمت ۴۰۰ الی ۵۰۰ تومان در هر کیلو گرم به دلال بفروشد و این افراد همان محصول را با قیمت دو تا سه برابر به بازار عرضه کند چرا که فقط نقدینگی او در کار است و بس

چیزی که همیشه دغدغه کشاورز عزیز ما بوده و شاید جز چند سالی محدود طعم خوش بهای واقعی و شیرین محصول و دسترنج خود را نبرد. اما راهکار چیست؟ چه باید کرد تا این معضل و دغدغه برای همیشه ذهن کشاورز را به خود مشغول نسازد و به قول معرف سر خودرا راحت بر بالین بگذارد؟

 کلید اصلی تنها در دست خود کشاورزان است و بس. و تنها با همت خود این اهالی حل و فصل خواهد شد.
تشکیل یک شرکت تعاونی متشکل از همه گوجه کاران، با سهام داری خودشان و همچنین هیئت عالی تصمیم گیری(هیئت مدیره) توسط خود گوجه کاران و ایجاد کارخانه جات فرآوری نظیر رب گوجه، گوجه خشک، ترشیجات بسیاری محصولات دیگر تنها و تنها با همت خود گوجه کاران و با کمک دولت و بانک ها به سادگی حل خواهد شد

کافی است یک سال و برای یک بار برای همیشه این همت و سرمایه گذاری توسط کشاورزان انجام و با کمک بانک ها و دولت که بودجه های فراوانی را برای امر تولید و اشتغال اختصاص یافته و حل کرد. از سوی دیگر باید گفت با توجه به ظرفیت های کشاورزی موجود در شرق استان می بایست سرمایه گذاران را به سمت ایجاد واحد های فراوری محصولات کشاورزی که دو ویژگی و مزیت مهم شامل اشتغال و ارزش افزوده را به همراه خود می آوردند، ترغیب کرد.

نکاتی قابل ذکر:

۱. مراقب باشید دلالان و گروه های ثروت و قدرت که نفعشان فقط در نقدینگی شان است و بدون ذره ای عرق ریختن، ثروت های هنگفت و بادآورده به چنگ می آورند فورا داد مخالفت و نشدن و بی نتیجه و فایده بودن این کار را سرخواهند داد. پس نگران نشده و با عزمی راسخ و پولادین این کار را دنبال کنید که قطعا خداوند یاریتان خواهد کرد و موفق خواهید شد.

۲. از ورود افراد متمول غیرکشاورز که قرار باشد بخش عمده ای از سرمایه شرکت را تامین کند، جلوگیری کنید. چرا که وی با در دست گرفتن مدیریت شرکت به دلیل سهم بالا در تصمیم گیری، درنهایت همان کاری را خواهد کرد که کارخانه دار امروز با شما می کند.

۳. شرکت حتما در قالب تعاونی و با آورده معقول و متناسب توسط همه کشاورزان تشکیل شود.

۴. در صورت نقدینگی پایین کشاورز، آورده به صورت اقساطی پیش بینی شود.

یادداشت از عماد شعبانی مدیرمسئول شاهوار فردا

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن