اخبار ویژهاستانشاهوارعلم و دانش

اولین مرکز پژوهشی داروهای گیاهی کشور در شاهرود افتتاح شد

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود، گفت: با تلاش و کوشش محققان بومی اولین مرکز پژوهشی مواد موثره داروهای گیاهی کشور در دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا، محسن نفر معاون علمی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود از افتتاح مرکز تحقیقاتی مواد اولیه داروهای گیاهی شاهرود و بهره مندی از پتانسیل مرکز تحقیقات نانو ذرات بیولوژیک پزشکی شاهرود خبر داد و بیان کرد: با راه اندازی این مرکز پژوهشی زمینه ارتباط با مراکز تحقیقاتی استانی و شکل گیری مجتمع تحقیقاتی داروهای گیاهی در استان سمنان که مورد تاکید رئیس دانشگاه آزاد کشور است، فراهم می شود.

وی افزود: هدف گذاری روی نیازهای داروی کشور به تنهایی مطلوب نیست و باید با افزایش بهره وری نیروی متخصص انسانی و توسعه محصولات سمت و سو در اختیار گرفتن بازارهای جهانی باشد لیکن ضرورت این امر داشتن بینش فرآیندی و نگاه دانش بنیان برای رونق تولید و جهت گیری اقتصاد مقاومتی است.

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود ضمن تاکید بر کاربردی کردن فعالیت مرکز تحقیقات مواد اولیه داروهای گیاهی به دست اندرکاران مرکز پژوهش داروهای گیاهی، گفت:  امروز می بایست اهداف کوتاه مدت بر روی استحصال اسانس ها به منظور ایجاد ارزش افزوده و ایجاد منابع و اشتغال متمرکز شود اما به هر روی هدف بلند مدت و اصلی این مرکز باید به دست آوردن مواد مؤثره دارویی باشد.

وی در معرفی مرکز تحقیقات مواد اولیه گیاهان دارویی گفت: این مرکز تحقیقاتی در فضایی بالغ بر هزار متر مربع ایجاد شده و پژوهشگران علوم دارویی، کشاورزی، شیمی دارویی، فیتو شیمی و سایر رشته ها در قالب سه هسته پژوهشی فارماکوگنوزی، تجزیه دستگاهی و فیتوشیمی مشغول به فعالیت های علمی پژوهشی خویش هستند.

مجتبی واحدی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود نیز درباره فعالیت های مرکز تحقیقاتی  داروهای گیاهی، توضیح داد: کاشت، داشت و فرآوری گیاهان دارویی، توسعه، بهره وری و شناخت گیاهان دارویی جدید منطقه و فرامنطقه ای، استخراج، شناسایی و تفکیک ترکیبات طبیعی و کشت سلول گیاهی، تبدیلات بیوشیمیایی و بررسی مسیرهای بیوسنتزی در زمره فعالیت های این مرکز است.

واحدی گفت: این مرکز همچنین فیتوفارماسیوتیکال مواد اولیه و خام جهت تولید داروهای گیاهی و  فیتوتراپی اثرات فارماکولوژی و درمانی گیاهان دارویی و طب سنتی را نیز در دستور کار دارد.

وی گفت: این مرکز بعد از مرکز تحقیقات نانوذرات بیولوژیک در پزشکی دومین مرکز تحقیقاتی منحصر به فرد در کشور است که در دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود افتتاح شد.

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود، بیان کرد: در حال حاضر با زیر کشت بردن یک هکتار گیاه زعفران، یک هکتار درخت زیتون، پرورش انواع گونه های شمعدانی، آلوئه ورا و عصاره گیری از گیاه نعناع فعالیت این مرکز به خوبی آغاز شده است.

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 6 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن