اجتماعیاخبار ویژهاستانخانوادهشاهوار

مهر استاندارد بر لبنیات سنگسری/ چیکو و آروشه نشان استاندارد می‌گیرند/ آقایان از شرق استان چه خبر؟

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان سمنان از تدوین نشان استاندارد برای دو محصول لبنی منحصربه‌فرد عشایر سنگسری خبر داد موضوعی که سبب شد تا این روزها این سوال در اذهان مردم شرق استان پیش بیاید که بالاخره شاهرود و میامی که بیش از نصف کل روستاها و جمعیت کل استان را دارند چه می شوند؟

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا، ایسنا روز قبل نوشت مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان سمنان از تدوین نشان استاندارد برای دو محصول لبنی منحصربه‌فرد عشایر سنگسری خبر داد.

عباس رستمی با باین اینکه اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان برای دو محصول آرشه و “چیکو” که از محصولات و تولیدات لبنی عشایر سنگسر است استاندارد تدوین می‌کند، تاکید کرد: استاندارد و تحقیقات صنعتی استان سمنان طی یک سال اخیر ۳۸ استاندارد ملی را تدوین کردند. ضمن اینکه امسال نیز برای تدوین همین تعداد برنامه‌ریزی کردیم.

وی با اشاره به تنوع بالای مواد لبنی عشایر استان از آن به عنوان یک ظرفیت مهم نام برد و تصریح کرد: تدوین استاندارد برای این تولیدات می‌تواند به معرفی بیش از پیش این تولیدات کیفی کمک کند.

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان از انعقاد یک تفاهمنامه با اداره کل امور عشایری استان در همین ارتباط خبر داد و خاطرنشان کرد: این تدوین استاندارد با همکاری جهادکشاورزی استان، اداره کل امور عشایری و اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان انجام خواهد شد.

رستمی از نشان استاندارد به عنوان یک نشان اطمینان‌بخش به مصرف‌کنندگان نام برد و گفت: در ذیل نشان استاندارد یک کد رقمی تعبیه شده که مصرف‌کنندگان با ارسال این کد ۱۰ رقمی به سرشماره ۱۰۰۰۱۵۱۷ در کمتر از یک دقیقه می‌توانند از اطلاعات لازم در خصوص کالای خریداری شده خود و از جمله کارخانه یا واحد تولیدی،پروانه واحد تولیدی، شهر یا عنوان محل تولید و..آگاهی پیدا کنند.

به گزارش خبنرگار شاهوار فردا، در حالی مسئولان به حق محصولات دامی و عشایر مهدی شهر و شهمیرزاد و … را استاندارد سازی می کنند که هیچ نگاهی در این زمینه به شرق استان نشده است در حقیقت سخن این است که همانطور که به غرب استان در این خصوص پرداخته می شود نیم نگاهی هم به شرق استان باید داشت.!

چه فراوان هستند کسانی که در شرق استان شامل توران و ابر و میامی و … محصولات تولیدی دامی شان را نمی توانند بفروشند چرا که مثلا کارگاه شیردوشی شان سنتی است! در حالی که اصلا در مراتعی مانند ابر اجازه ساخت و ساز صنعتی داده نمی شود این تعارض و درگیری بین ادارات سبب شده تا مردم ضرر کنند.

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن