اجتماعیاستانشاهوارفرهنگیگردشگریگزارش

جشنواره ایل سنگسر شامگاه جمعه به ایستگاه آخر رسید/ضرورت نگاه ویژه به عشایر شرق استان

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

جشنواره ایل سنگسر در حال به مدت سه روز در مهدی شهر برگزار شد که استقبال پرشور مردم از آن نشان داد که ظرفیت های عظیمی در بخش عشایر استان سمنان وجود دارد و این امر با تسری در سایر شهرستان ها مانند نگاه ویژه به عشایر بیارجمند و خارتوران و رضا آباد می تواند منشاء تحولات خوب اقتصادی باشد.

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا، سیزدهمین دوره این جشنواره در مهدی‌شهر با رویکرد صنایع‌دستی و معرفی ایل سنگسر در حالی آغاز به کار کرد که در ظرف سه روز ۱۵ هزار نفر از این جشنواره بزرگ دیدار کردند که از جمله آن ها می توان به وزیر ارشاد اسلامی اشاره کرد موضوعی که می تواند در شرق استان نیز بر روی عشایر بیارجمند و خارتوران و پل ابریشم و رضا آباد نیز صورت بگیرد تا بتوانیم در راستای شناساندن این عشایر اهتمام داشته باشیم.

تجربه این جشنواره نشان داد که به خوبی می توان از ظرفیت عظیم عشایر در بخش صنایع دستی و فرهنگی و گردشگری استفاده کرد. منصور بیدقی دبیر این جشنواره که برای سیزدهمین بار به صورت استانی و نخستین بار به صورت ملی برگزار می شود گفت: هدف از برگزاری چنین رویدادی توجه به ظرفیت‌های گردشگری استان سمنان و عشایر است که البته همکاری و مساعدت همه مسئولان نشان داد که توان اجرای جشنواره‌هایی به‌مراتب بزرگ‌تر را دارد.

وی ضمن بیان اینکه در این جشنواره عشایر ایل قشقایی، عشایر عرب و دیگر گروه‌های عشایری میهمان نیز حضور دارند، افزود: عبور نمادین گروه‌های عشایری، گذر گروه سواران ایل، گروه‌های جداگانه مردان وزنان ایل سنگسر، حمل و نمایش تصاویر شهدای این ایل از سوی تعدادی از نوجوانان و جوانان از برنامه‌های افتتاحیه جشنواره خواهد بود.

دبیر جشنواره ملی ایل سنگسری بابیان اینکه از تمام ظرفیت‌های مهدی‌شهر برای برگزاری این جشنواره کمک گرفته‌شده است، ابراز داشت: اجرای جشن امامت و ولایت امام مهدی (عج)، برگزاری نشست تخصصی پوشاک و دست‌بافته‌ها، رونمایی از دو کتاب، همایش پیاده‌روی خانوادگی، جشنواره غذا و تجلیل از قهرمانان ورزشی از برنامه‌های مهم این جشنواره است.

دبیر جشنواره ملی ایل سنگسری بابیان اینکه مشارکت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و بهره‌گیری از ظرفیت گروه‌های مردمی توانست به پیشبرد این جشنواره کمک شایانی کند، ابراز داشت: در این جشن بزرگ برنامه‌های شاد و متنوعی با حضور برخی از کمدین‌های برجسته در نظر گرفته‌شده است.

بیدقی از برگزاری نمایشگاه صنایع‌دستی و فرش در حاشیه این جشنواره خبر داد و تصریح کرد: این نمایشگاه‌ها برای حمایت از صنایع‌دستی به مدت ۱۰ روز دایر خواهند بود لذا ظرفیت‌ها محدود به برگزاری تنها این سه روز جشنواره نیست.

وی ضمن بیان اینکه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فردا پنج‌شنبه از این جشنواره بازدید خواهد داشت، افزود: سقوط بدل‌کاران برجسته کشوری از ارتفاع دو هزار پایی، رونمایی از المان عشایر ایل سنگسر، برپایی جشن امامت و غیره از دیگر برنامه‌های این جشنواره خواهد بود.

رئیس سازمان امور عشایر ضمن بیان اینکه عشایر ایل سنگسر ۳۲ نوع فرآورده لبنی تولید می‌کنند، گفت: برند سازی محصولات دامی عشایر ایل سنگسر در دست بررسی است.

کرمعلی قندالی که خود از عشایر استان سمنان نیز محسوب می شود ضمن بیان اینکه مجوزهای بهداشتی مراحل برندسازی محصولات لبنی و دامی عشایر ایل سنگسر گرفته‌شده است، افزود: این ظرفیت می‌تواند به معرفی هر چه بیشتر ظرفیت عشایر، جذب گردشگر و رونق اقتصادی منطقه کمک کند لذا برند سازی این محصولات در دستور کار است.

رئیس سازمان امور عشایر بابیان اینکه سرانه دام سبک استان سمنان پنج برابر کشور است، ابراز داشت: درحالی‌که سرانه دام سبک در استان ۵۰۰ رأس است، این رقم در سطح کشوری ۱۱۱ رأس برآورد شده که نشان می‌دهد این استان ازنظر تعداد دام سبک رتبه خوبی دارد.

قندالی ضمن بیان اینکه ۳۵ درصد صنایع‌دستی کشور در عشایر استان سمنان تولید می‌شود، تصریح کرد: توجه به این بخش نیز یکی از مواردی که می‌تواند منجر به رونق اقتصادی و توانمند شدن عشایر شود لذا امیدواریم جشنواره ایل سنگسر فرصت خوبی برای معرفی صنایع‌دستی عشایر باشد.

در حاشیه این جشنواره با حضور وزیر ارشاد اسلامی کابینه دوازدهم، کتاب دو جلدی نخستین جشنواره ایل سنگسر در مهدی‌شهر، رونمایی شد.

بررسی نمادها و نقوش و پوشاک و دست بافته‌های سنگسری دو کتابی هستند که رونمایی شدند؛ نویسنده این دو اثر حسن پاکزادیان است. محور این کتاب نقش عشایر، شناساندن قدمت و فرهنگ آنان، آشنایی با صنایع دستی و تولیدات عشایر و همچنین جاذبه‌های فرهنگی، گردشگری، اقتصادی، سرمایه گذاری و … این ایلات است.

نماینده مردم سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس نیز در این جشنواره بابیان اینکه قومیت‌ها و ملیت‌ها را به‌عنوان فرصت باید در نظر گرفت، ابراز داشت: قطعاً ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه عشایر وجود دارد که توجه به آن‌ها ضمن رونق گردشگری و اقتصادی باعث شکوفا شدن استان سمنان نیز می‌شود.

احمد همتی ضمن بیان اینکه جشنواره ایل سنگسر نمونه خوبی از همبستگی را به منصه ظهور گذاشت، اضافه کرد: امیدواریم این ظرفیت‌ها بهانه و تجربه خوبی برای برگزاری رویدادهای بیشتری ازاین‌دست در استان سمنان باشد تا با بهره‌گیری از آن بتوانیم به شعار تغییر از مبدأ به مقصد برسیم.

در این مراسم فنون بافت و برپایی گوت (سیاه‌چادر ایل سنگسری) به شماره ٢٠١١ و کوچ ایل سنگسری به شماره ٢٠١٢ در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس ثبت شد و از پرونده این آثار ١٢ نان مهدی‌شهر نیز در فهرست میراث ملی به ثبت رسید.

تولید ۴۰ نوع نان سنتی و تولید ۳۲ فراورده لبنی و اختصاص ۳۵ درصد صنایع‌دستی کشور در ایل سنگسر تنها گوشه‌ای از توانمندی مردم ایل سنگسر است که نشان داد می توان با برنامه ریزی بر روی آن به اهداف تعالی و بزرگی دست یافت که امیدواریم این امر در شرق استان نیز روزی صورت گیرد.

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 10 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن