اجتماعیاخبار ویژهشاهوارشهریعلم و دانشگزارش

همایش تخصصی پدافند غیرعامل شیمیایی کشور در شاهرود برگزار شد

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

همایش تخصصی پدافند غیرعامل شیمیایی کشور همزمان با هفته پدافند غیرعامل و در حالی به میزبانی دانشگاه صنعتی شاهرود برگزار شد که جانشین پدافند غیرعامل کشور مهمان و سخنران ویژه این مراسم بود.

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا، همایش تخصصی پدافند غیرعامل شیمایی کشور در حالی به میزبانی دانشگاه صنعتی شاهرود برگزار شد که جانشین پدافند غیرعامل کشور مهمان ویژه این مراسم بود سردار علی‌اصغر زارعی در این مراسم بابیان اینکه یکی از مسائل مهم که موردنیاز پدافند غیرعامل است، مرزبانی زیستی است، تأکید کرد: همان‌طور که مرزهای فیزیکی ما باید از تهدیدات مصون بمانند، امروز نیاز داریم تا در حوزه زیستی و بیولوژیک هم مراقب تهدیدات و همچنین مخاطرات باشیم.

وی بابیان اینکه پدافند غیرعامل زیستی مقوله‌ای بسیار مؤکد و مهم است، افزود: برای تبیین مرزبانی زیستی نیاز به استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها، بومی‌سازی دستورالعمل‌ها و پیشگامی دانشگاه‌های کشور درزمینهٔ پدافند غیرعامل شیمیایی بیش از هر زمان احساس می‌شود.

جانشین سازمان پدافند غیرعامل بابیان اینکه باهدف ارتقای نقش دانشگاه‌ها و علوم در خود مراقبتی، مجوز رشته‌های پدافند غیرعامل در مقطع ارشد برای دانشگاه‌هایی مثل فارابی، مالک اشتر و … صادرشده است، ادامه داد: این رشته‌ها می‌توانند کارشناسانی را به ما تحویل دهند که در راستای کاهش تهدیدات، تولید علم و دانش کنند، لذا ما امروز به‌خوبی می‌دانیم که تنها نباید به دنبال ایجاد کارخانه‌های جدید بود بلکه رشته‌های دانشگاهی هم می‌توانند اشتغال ایجاد کنند.

زارعی با تأکید بر اینکه برای اجرای دستورالعمل‌های پدافند غیرعامل زیستی نیازمند مهارت هستیم، گفت: پدافند غیرعامل زیستی مشکل جدی به شمار می‌رود زیرا خاموش و درعین‌حال بسیار منتقل‌شونده است، این مقوله مانند توپ‌های جنگی نیست که در میدان نبرد دیده شود و بتوانیم تشخیص دهیم که دشمن کجا را نشانه می‌گیرد بلکه پدافند غیرعامل زیستی موضوعی است که از هر جا و با هر ابزاری مانند تلفن همراه، لوازم‌آرایش و … می‌تواند آلودگی را نشر دهد درنتیجه باید به این مهم توجه ویژه‌ای داشت.

محسن احمدی شهردار شاهرود نیز در این مراسم ضمن بیان اینکه آمادگی مقابله با مخاطرات شیمیایی در مجموعه آتش‌نشانی این شهر وجود دارد، گفت: این مجموعه با ۷۰ نیرو آماده انجام‌وظیفه در رویدادهای مختلف است.

احمدی بابیان اینکه شاهرود نیازمند توجه ویژه مسئولان است، گفت: یکی از مسائلی که در شاهرود باید به آن توجه کرد محل قرارگیری آن در کریدور شمال شرق کشور و درنتیجه تردد روزانه صدها خودرو است که برخی‌شان ترانزیت مواد شیمیایی را بر عهده‌دارند که این امر نشان می‌دهد ما نه‌تنها در زمان جنگ بلکه در شرایط عادی هم باید مخاطرات شیمیایی را مهم بدانیم.

وی افزود: از سوی دیگر شاهرود را می‌توان به‌نوعی قطب کشاورزی دانست که این امر سبب شده تا سموم کشاورزی بسیاری در این شهر جابجا شود که در این راستا نیز باید تأکید و توجه ویژه‌ای را لحاظ کرد.

شهردار شاهرود بابیان اینکه امیدواریم اقدامات تأمینی و همچنین پیشگیرانه زمینه بازدارندگی کشور را از انواع تهدیدات به همراه داشته باشد، تأکید کرد: باید تلاش کنیم تا بستر جامعه را به سمت ایمن‌سازی پیش ببریم که در این راه استفاده از ظرفیت‌های علمی دانشگاهی، مهم است.

محمد مهدی فاتح رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود همچنین بابیان اینکه دانشگاه و پدافند غیرعامل در کنار هم می‌توانند به حل بحران کمک کنند، گفت: ایجاد رشته پدافند غیرعامل در این دانشگاه پیگیری می‌شود.

رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود بابیان اینکه پدافند غیرعامل نه در بحث مواد شیمیایی بلکه در تمامی حوزه‌های مربوط به آن بسیار حائز اهمیت است، ابراز داشت: این مباحث می‌بایست به گفتمان بین اساتید و دانشجویان تبدیل شود تا مجموعه این اقدامات بتواند در مواقع بحران به بهترین نحو کمک‌حال مردم باشد.

فاتح ضمن بیان اینکه ارائه آموزش‌های صحیح به مردم در مواجه با مواد شیمیایی باید از طریق مراجعی نظیر دانشگاه‌ها، مدارس و پدافند غیرعامل کشور صورت گیرد، تصریح کرد: برای این منظور پنج کارگاه آموزشی با موضوعاتی نظیر مبانی و اصول پدافند شیمیایی، الزامات پدافند شیمیایی در مقابله با نشت آن در حوادث، مدیریت مخازن مواد شیمایی و اطفا آن‌ها، مجموعه اقدامات اورژانسی برای امداد و نجات، آشکارسازی و تشخیص عوامل و مواد شیمیایی برگزار می‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه دانستن برخی موارد در حوزه پدافند شیمیایی بسیار حائز اهمیت است لذا، رفع آلودگی، رصد تهدیدات، حمل‌ونقل مواد شیمیایی پرخطر، مدیریت پسماند مواد خطرناک، مهندسی اطفا حریق، تروریسم شیمیایی و رفع آلودگی و جلوگیری از انتشار مواد شیمیایی ازجمله محورهای همایش پدافند غیرعامل شیمیایی در دانشگاه صنعتی شاهرود خواهد بود.

منصور عرب دبیر همایش نیز

بابیان اینکه در این همایش ۹ سخنران مطرح حوزه شیمی و مقوله دفاعی سخنرانی خواهند کرد، ابراز داشت: در کنار این سخنرانی‌ها، کارگاه‌های آموزشی پدافند غیرعامل در این دانشگاه برگزارشده است.

وی بابیان اینکه نخستین همایش پدافند غیرعامل شیمیایی کشور در حالی به میزبانی شاهرود برگزار می‌شود که ۴۲ مقاله در ۱۲ محور برای این همایش ارسال‌شده است، تأکید کرد: ۲۹ مقاله درمجموع برای ارائه در این همایش به‌صورت پوستر و سخنرانی انتخاب شدند.

دبیر همایش تخصصی پدافند غیرعامل شیمیایی شاهرود، بیان کرد: ازآنجاکه ایران ازلحاظ مهندسی شیمی و صنایع شیمیایی پیشرفت فراوانی را در سال‌های اخیر داشته، می‌توان موضوع صنایع شیمیایی را یکی از راهبردی‌ترین بخش‌های ایران اسلامی دانست که باید موردتوجه بیشتر قرار گیرد ازاین‌جهت، همایش پدافند غیرعامل شیمیایی قصد دارد تا با اشتراک گذاشتن دانش و پژوهش در این حوزه، گام کوچکی برای توسعه همه‌جانبه پدافند غیرعامل کشور بردارد.

عرب بابیان اینکه با توجه به نقشه علمی کشور و اهداف ایران اسلامی در بلندمدت، دانشگاه صنعتی شاهرود پذیرای نخستین همایش پدافند غیرعامل شیمیایی کشور شد تا با استفاده از قابلیت‌ها و نظرات کارشناسان بتواند زمینه مناسبی را برای ارائه یافته‌های محققان در راستای پدافند غیرعامل شیمیایی فراهم سازد، ابراز کرد: استفاده از توانمندی نخبگان درزمینهٔ تأمین و حفظ امنیت در سطح کشور یکی از راهبردهای بسیار مهم محسوب می‌شود.

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن