اجتماعیاخبار ویژهاستانشاهوارعلم و دانشگزارش

مسئولان مرکز نشین در اتاق های گرم / دانش آموزان ابری با پتو هم می لرزند

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

مدت ها است که نوسازی مدارس استان سمنان قول تکمیل مدرسه روستای ابر را داده است اما این روزها کلاس های درسی مدارس روستای ابر در درون خانه عالم این روستا و بدون کمترین امکانات آموزشی برگزار می شود موضوعی که مسئولان استانی و شهرستانی به آن توجهی ندارند.

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا، همه آنچه دانش آموزان روستای ابر از یک مدرسه دارند، خانه عالمی است که اتاق هایش حتی در هم ندارد خانه ای که اتاق خوابش یک کلاس است، راهرویش کلاسی دیگر، آشپزخانه اش دفتر معلمان و دیگر اتاقش هم میزبان دو کلاس که در میانش یک تیغه قرار دارد! کلاس هایی که حتی بین شان در هم وجود ندارد و این سهم دانش آموزان ابری از مدرسه است.

شرایط در مدرسه روستای ابر عجیب و غریب و شاید غیر قابل باور است مدرسه ای بسیار سرد در این روزهای میانی پائیز که بارش برف همه جا را سفید پوش کرده و شرایطی دشوار برای دانش آموزانی که قطعی گاز هم مزید بر مشکلات می شود.

این روزها معلمان به دانش آموزان ابری گفته اند که با پتو به مدرسه بیایند شاید از سرما خوردگی بچه ها به این شکل بتوان جلوگیری کرد! این در حالی است که مدیرکل نوسازی مدارس، استانداری سمنان و مدیرکل آموزش و پرورش  در اتاق هایشان زیر اسپیلت های گرمایش و سرمایش پشتی صندلی های میلیون تومانی شان را خم و راست می کنند تا بهتر بر اوضاع مسلط باشند!

آشوری پدر یکی از دانش آموزان ابری در گفتگوی تلفنی با خبرنگار شاهوار فردا، می گوید: بیش از یکماه است که بچه های ما وضعیتی نابسامان دارند مدارس را به نام قدیمی بودن کوبیدند تا مجددا بسازند اما آن را رها کرده اند ما می گوییم مسئولانی که می دانند وضعیت اقلیمی ابر سردسیر است و کارها باید قبل از مهرماه انجام می شد چرا آنقدر موضوع را کش دادند که تا کنون مدرسه حاضر نشده است؟ حالا با این سرما قطعا نمی توان مدرسه را ساخت.

وی می گوید: خانه عالم روستا را به مدرسه داده اند اولاً این همه دانش آموز چطور در یک خانه ۱۲۰ متری جا بشوند ثانیاً کلاس ها همه در هم شده و بین شان حتی در و دیوار هم نیست از سوی دیگر مدرسه آنقدر سرد است که نمی توان آن را گرم کرد همین قدر هم از روحانی مستقر ممنون هستیم که خانه اش را در اختیار گذاشته اما اگر همین هم نبود می خواستیم چه کنیم؟

از او می پرسیم که آیا مسئولان تا کنون برای بازدید به ابر آمده اند وی می گوید: از مسئولان شهرستانی هیچکس اما روز قبل از استان امدند بازدید کردند و ابراز شگفتی کردند که چنین وضعیتی گریبان گیر دانش آموزان ابری شده و قول دادند که شش ماهه مدرسه را درست کنند اما چشم مان آب نمی خورد چرا که در این شش ماه هوا سرد است و کار فیزیکی و عمرانی پیش نمی رود بعد از عید هم که دیگر کرایه نمی کند و مدارس تمام می شود یعنی علناً بچه های ما یک سال تحصیلی تمام باید در مضیقه باشند.

روحانی مستقر در این روستا نیز با بیان اینکه معضل مدرسه روستای ابر یکی از مواردی است که باید مسئولان به آن نگاه ویژه داشته باشند، می گوید: قرار بود زمستان دو سال قبل که مدرسه تخریب شد قرار شد که مسئولان امسال مدرسه را تحویل دهند اما این امر صورت نگرفت. در تابستان نوسازی مدارس به ما گفتند که خانه عالم را فقط برای همین دو ماه که دانش آموزان ثبت نام می کنند در اختیار ما قرار دهید ما نیز قبول کردیم که یک کانون بلااستفاده قدیمی همجوار خانه عالم را به مدرسه اختصاص دهیم که فقط ثبت نام دانش آموزان انجام شود.

حجت الاسلام صادقی بیان کرد: قرار بود این مدرسه مهرماه تمام شود از سوی دیگر گفتند آبان ماه آبان ماه هم به پایان رسید و مدرسه تحویل داده نشد لذا از مسئولان می خواهیم تا به این موضوع رسیدگی کنند.

یکی دیگر از والدین دانش آموزان ابری نیز به شاهوار فردا می گوید: وقتی مسئولان نوسازی مدارس برای بازدید آمدند شگفت زده شدند که در این شرایط مگر می شود درس خواند و قول دادند که امورات را درست کنند.

این ساکن روستای ابر می گوید: ما چشم مان آب نمی خورد که بتوانند مدرسه را به این زودی ها درست کنند حداقل بیایند همین خانه عالم را کمی تجهیز کنند ما بتوانیم بچه هایمان را با خیال راحت تری به مدرسه بفرستیم.

بعد از تخریب مدرسه روستای ابر تا ساختن مدرسه جدید از سال ۹۶ متاسفانه نوسازی مدارس با مشکلاتی روبرو شد که یکی از آن ها کمبود بودجه اعلام شده است این در حالی است که در همین دو سال تعداد پروژه های زیادی در مرکز استان افتتاح شده که از جمله آن ها می توان به مدرسه مسکن مهر در سمنان و گرمسار و شاهرود اشاره کرد لذا به نظر نمی رسد عدم وجود بودجه کافی بهانه خوبی برای نوسازی مدارس باشد.

از سوی دیگر به نظر می رسید نوسازی مدارس باید ابتدا فکر بودجه مدرسه جدید را می کرد و بعد مدرسه قبلی را خراب می کرد تا حداقل برای دانش آموزان فکری صورت می گرفت که از این وضعیت نابسامان بیرون می آمدند.

پیگیری خبرنگار شاهوار فردا از استانداری سمنان نشان داد که اصلا استانداری از این موضوع خبری ندارد! و مسئول مربوط که از ذکر نامش خود داری می کنیم در تماس تلفنی با خبرنگار شاهوار فردا اعلام داشت که موضوع را پیگیری می کند او حتی نمی دانست که ابر دوسال است مدرسه ابتدایی ندارد و خانواده ها مدت هاست به این امر اعتراضات وسیعی دارند!.

شرایط کانون همجوار با خانه عالم روستای ابر اصلا برای دانش آموزان و برگزاری کلاس مهیا نیست علاوه بر سرما خطرات زیادی هم دانش آموزان را در این محیط تهدید می کند که یکی از آن ها امکان گاز گرفتگی و آتش سوزی و … است چرا که مجبور هستند برای گرمایش آن هم در صورتی که گاز باشد از تعداد زیادتری بخاری استفاده کنند و اگر گاز هم نباشند مجبور هستند از وسایل گرما زای نفتی بهره گیری کنند.

خانه عالمی که این روزها مدرسه شده نه شکل مدرسه را دارد و نه شکل خانه عالم! مدرسه روستای ابر چون موجودی ناقص الخلقه شده که نه شکل ادم است و نه شکل آدم نیست! دانش آموزان باید در کنار کیف و دفتر، پتو هم با خود بیاورند چرا که یک بخاری، فضای آن جا را گرم نمی کند. حتی یک شیشه شکسته راهم پول ندارند تعویض کنند و بچه ها باید بلرزند!

در نهایت باید دید وعده شش ماهه مسئولان به کجا می انجامد مسئولانی که حاضر نیتسند حتی یک روز فرزندان خودشان در چنین مدرسه ای بر سر کلاس حاضر شوند! به نظر می رسد اگر یکی از همکلاسی های همین بچه ها آقازاده ای در حد یک مدیر استانی هم بود امروز این مدرسه به تخته الکترونیکی هم مجهز بود اما چون ابری ها نه آقازده ای دارند و نه کسی که مطالبه گر موضوعات درون روستایی باشد باید با این وضعیت وخیم بسازند!

زمان تنظیم گزارش صبح ۲۵ آبان ۹۸

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 5 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن