اجتماعیاخبار ویژهخانوادهشاهوارشهریگزارش

مردم میامی از پایین بودن کیفیت نان گلایه دارند

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

به گزارش شاهوار فردا به نقل از ایرنا، نان ماده غذایی اصلی بیشتر مردم است ، پایین بودن کیفیت آن اثر بدی در تغذیه روزانه مردم می‌گذارد. شهر میامی تقریبا در میانه مسیر راه اصلی تهران به مشهد قرار گرفته و هر روز بسیاری از مسافران هم برای تهیه خوراک و بویژه نان در این شهر توقف کوتاهی می کنند.

پایین بودن کیفیت نان در میامی موضوع تازه‌ای نبوده و مردم این منطقه از چند ماه پیش نسبت به این موضوع واکنش هایی داشته و مسوولان امر هم قول رسیدگی داده بودند.

کیفیت پایین نان در میامی از سویی موجب نارضایتی مردم شده و از سوی دیگر دورریز نان که در نزد مردم برکت خدا محسوب می شود، بیشتر گردد.

مشکل نان در میامی تنها در پایین بودن کیفیت نیست ، به گفته مردم این شهرستان کمبود آن نیز مشکلی دیگر است ، وجود صف های طولانی در مقابل نانوایی ها دلیل محکمی بر این موضوع است.

نانوایان میامی دلیل این امر را پایین بودن آرد تحویلی و نیز سهمیه بسیار کم آن می‌دانند.

یکی از دلایل کمبود نان در میامی حجم بسیار زیاد مسافران است ، از سوی دیگر بسیاری از روستاییان نیز که برای کار به شهر میامی می آیند ، نان مورد نیازشان را در شهر تهیه می کنند.

برخی از مردم هم کمی نظارت را دلیل کیفیت پایین نان ذکر می کنند.

هرچند سالهاست در کارگروه آرد و نان این شهرستان بر ارتقا کیفیت نان تاکید می شود ، اما با این همه تغییر آنچنانی در کیفیت نان نشده است.

مردم میامی یکی از دلایل پایین بودن کیفیت نان را انتقال گندم های تولیدی این شهرستان به نقاط دیگر و آوردن آرد بی کیفیت به این شهرستان می دانند.

شهرستان میامی با حدود ۲۵ هزار هکتار زمین زیرکشت ، قطب تولید محصولات کشاورزی استان سمنان مانند گندم ، آفتابگردان ، دانه های روغنی و دیگر محصولات کشاورزی وباغی است، در این شهرستان هرسال حدود ۱۷ هزار هکتار گندم دیم و آبی کاشته می شود.

محمد اصغری یکی از اهالی شهر میامی با گلایه مندی از وضعیت نامناسب نان در گفت وگو با ایرنا افزود: میامی قطب کشاورزی استان سمنان محسوب می شود وهرساله بهترین گندم از این شهرستان به کارخانجات آرد ارسال می شود ولی آرد بی کیفیت نصیب مردم شده است .

وی گفت : هنوز دلیل خاصی برای اختصاص آرد بی کیفیت به این شهرستان از سوی مسئولان بیان نشده است .

محمد نوروزی که جوان و دانشجو است پایین بودن نظارت برکار نانواها را دلیل این امر می داند و می گوید: در برخی ساعت ها بویژه ساعت ۹ تا ۱۰ در شهرمیامی نان پیدا نمی شود ، باید نان را از مغازه ها با قیمت بیشتر تهیه کرد .

وی شیفت بندی نانوایی ها را در برخی ساعت ها ضروری دانست و افزود : با توجه به به فعالیت هشت نانوایی و شیفت بندی مناسب امکان این هست تا در ساعت های مختلف روز مردم بتوانند نان در یافت کنند .

عباسعلی اصغری رئیس شورای اسلامی شهر میامی با اشاره به اینکه برخی نانوائی های سطح شهر میامی نان باکیفیت پخت نمی کنند ، گفت : آموزش نانوایان و نظارت بر کیفیت آرد و نان ضروری است .

وی گفت : میامی به عنوان مهمترین مرکز تولید گندم از سیلوی استاندارد برای نگهداری گندم برخوردار نیست و این خود معضلی بزرگ بوده که مسئولان مربوطه باید به آن رسیدگی کنند.

امیر بشیری مسئول نمایندگی اداره صنعت،معدن وتجارت شهرستان میامی با اشاره به نظارت مستمر نانوائی های سطح شهرستان در گفت وگو با ایرنا افزود : نانوایی ها باید به صورت دوره ای از آموزش های لازم برخوردار شوند چرا که نان تولیدشده پس از ساعتی امکان استفاده ندارد.

وی ادامه داد : کم کاری نانوایان باید مرتفع و در پخت نان دقت بیشتری شود.

بشیری با اشاره به اینکه شهر میامی در مسیر تردد زائران امام هشتم (ع) قرار دارد ، افزود : سهمیه لازم در مناسبت های مختلف به نانوایی های داده می شود و درصورت تخلف و فروش آرد سهمیه آنان قطع خواهد شد.

احمد ملایری فرماندار میامی هم به شکایت های مردمی نسبت به کیفیت پائین نان و ساعت های پخت در میامی اشاره کرد و گفت : تعداد نانوایی های سطح شهر با توجه به سرانه جمعیت کافی است ولی برخی نانواها نسبت به ارائه نان با کیفیت به مردم دریغ کرده و درصورت بازدید نانوائی های متخلف پلمب می شود.

وی تصریح کرد : در بازرسی‌هایی که از نانوایی‌ها به عمل آمد برخی واحدها در زمینه رعایت بهداشت و وزن گیری چانه خمیر مشکل داشتند که مقرر شد برخورد قانونی با این واحدها انجام شود.

ملایری گفت : سازوکار مناسب برای ارتقای کیفیت نان در سطح شهرستان درنظر گرفته خواهد شد.

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن