اجتماعیاخبار ویژهاقتصادیشاهوارفرهنگینظامی

افتتاح چهل صندوق قرض الحسنه بسیج/سپاه تصدی گری نکند تسهیل گری کند/کار توسط مردم برای مردم

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا حمید دامغانی فرمانده سپاه قائم آل محمد استان سمنان عصر روز پنج شنبه ۷ آذر ماه در همایش فعالان اشتغال زایی و آیین افتتاح چهل صندوق قرض الحسنه بسیج به میزبانی سپاه ناحیه شاهرود که در محل کانون جوانان بسیج این شهر برگزار شد گفت: ما معتقد نیستیم که در صندوق های قرض الحسنه اشتغال زا سپاه پاسداران تصدی گری کند بلکه قائل بر این هستیم که تسهیل گری کند چرا که معتقدیم کار باید توسط مردم و برای مردم انجام شود.

وی ضمن تبریک چهل سال خدمت و حماسه آفرینی بسیج که در عرصه های مختلف حضور بهم رساندند افزود: ما معتقدیم شکل گیری بسیج در سال ۵۸ چیزی جز معجزه ذهنی حضرت امام(ره) نبوده و تشکیل آن الهامی بود از طرف خداوند متعال که به ذهن و قلب امام خمینی(ره) ورود پیدا کرده بود.

فرمانده سپاه قائم آل محمد پیدایش انقلاب اسلامی را معجزه و تشکیل بسیج در استمرار انقلاب را معجزه دیگری دانست و تصریح کرد: حضرت امام به شدت اعتقاد به نقش مردم داشت ایشان حتی در دوران تبعید خود در نجف اشرف در پاسخ به جواب بزرگان که از وی می پرسیدند چگونه میخواهد با شاه مبارزه کند و رژیم پهلوی را سرنگون کند و به اهداف و آرمان های مد نظر خویش برسد میفرمود تنها با بسیج مردمی این امر مهم میسر خواهد شد.

دامغانی درادامه افزود: حضرت امام(ره) در شرایطی از ارتش ۲۰میلیونی سخن به میان آورد که آن زمان کشورمان تنها ۳۶ میلیون جمعیت داشت این اشاره ایشان یعنی قاطبه مردم و همه جوانان را شامل می شود و در نظر میگیرد و این اعتقاد امام(ره) به نقش مردم باعث دستور تشکیل بسیج شد در کنار الهام به قلب و روح ایشان و اگر اعتقاد به نقش مردم نداشت بسیج را هیچ گاه تشکیل نمیداد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری که بسیج را مظهر مردم سالاری دینی خواندوخاطر نشان کرد: طبق گفته مقام معظم رهبری بسیج مظهر مردم سالاری دینی است و اتصال به آن هر عرصه ای را مردم سالار خواهد کرد و ما در اتفاقات اخیر هم شاهد نقش بی بدیل و پررنگ مردم در خاموش کردن فتنه بیگانگان بودیم و اصلا قابل قیاس با مهارتی که دستگاه های امنیتی ایفا کردند نبود.

فرمانده سپاه استان سمنان با بیان اینکه اگر فلسفه شکل گیری بسیج نقش آفرینی مردم در عرصه های مورد نیاز نظام و کشور است قطعا در عرصه اقتصادی و بویژه اشتغال نمیتوانست بی تفاوت باشد افزود: اصل کار بسیج در این چند سال اخیر کار برای مردم،توسط مردم است که در این صندوق های قرض الحسنه اشتغال زا این مهم نمود عینی پیدا کرده ودرآمد اشتغال و سر و سامان دادن به سرمایه آزاد مردم با تسهیل گری سازمان بسیج و سپاه پاسداران همین تشکیل قرض الحسنه است که میسر خواهد شد.

سرهنگ حمید دامغانی در ادامه در خصوص صندوق های قرض الحسنه اشتغال زا بیان کرد: ما به دنبال این هستیم که مردم هر منطقه یا محله سرمایه های اندک خود را دور هم جمع کنند تا بتوانند مسائل مختلف اجتماعی به ویژه حوزه اشتغال را حل کنند.

وی از رتبه دوم استان سمنان در تشکیل صندوق های قرض الحسنه خبر داد و افزود: تنها آسیب و آفتی که ما در این حوزه شاهد آن هستیم دور شدن صندوق قرض الحسنه اشتغال زا از هدف اشتغال زایی و تبدیل آن به صندوق های قرض الحسنه خانگی است چرا که مقصود نهایی همگی اشتغال زایی صندوق ها بوده و به این ترتیب که این شغل ها در قالب واحد های تولیدی شکل میگیرد بعد در شهرستان با توجه به فراوانی ها شبکه هایی تشکیل میشود و تعاونی هایی به وجود می آید که در نهایت چرخه را کامل میکند.

دامغانی با بیان اینکه امیدواریم شهرستان شاهرود اولین شهرستانی باشد ک در حوزه اشتغال زایی توسط صندوق های قرض الحسنه موفق عمل کند گفت: اگر تلاش های انجام شده به تشکیل تعاونی های ذکر شده بینجامد آن وقت میشود گفت رسالت خود را در حوزه اشتغال به ثمر رساندیم ولی اگر شبکه و تعاونی شکل نگیرد و موضوع اشتغال کمرنگ شود ناکام مانده ایم.

فرمانده سپاه قائم آل محمد حوزه اشتغال زایی سپاه را محدود به این صندوق ها ندانست و تصریح کرد: یک بخش بسیج و سازندگی است و بخش دیگر پیشرفت و آبادانی که خوشبختانه سپاه در حوزه پیشرفت و آبادانی با توانمند کردن و هدفمند کردن برخی از افراد بیکار توانسته با مصداق عینی شغل ایجاد کند.

وی با اشاره به اقدامات سپاه در حوزه خدمات رسانی در یک سال گذشته در مجموعه استان که جز اقدامات اثر گذار بوده و به همت مردم استان در مناطق سیل زده در شهرستان پل دختر به انجام رسیده افزود: سپاه استان در بین سپاه استانی معین رتبه اول را در لای روبی و خدماتی که ارائه داد کسب کرده است و اما در حوزه کارهای پایدار ۱۷۰۰طرح عمرانی در سطح استان که بخش عمده آن در شرق و شمال شرق استان و در حوزه مسکن محرومین و راه و پل سازی هم اقدامات بسیار موثری به انجام رسانده است.

وی در پایان صحبت های خود از امار اعزام بیش از ۵۰۰۰نفر در قالب اردوهای جهادی خبر داد و گفت: در حوزه سلامت و بسیج جامعه پزشکی چه در بحث ویزیت های عمومی رایگان و چه اعزام تیم های تک تخصصی و چند تخصصی در سطح استان بی تاثیر نبوده ایم چرا که بسیج جامعه پزشکان استان رتبه اول را در سطح کشور در این راستاکسب کرده است.

شایان ذکر است در این مراسم مهندس حجی رئیس سازمان جهاد و سازندگی شهرستان، مرتضی احمدیان نماینده استان قدس در شهرستان و تعدادی از دیگر تسهیل گران صندوق ها قرض الحسنه اشتغال زا به ایراد سخنرانی پرداختند.

 

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن