اجتماعیاخبار ویژهاستانپزشکی سلامتسیاسیشاهوارعلم و دانش

خبر خوش وزیر بهداشت برای شاهواریها/ دستور استقلال کامل علوم پزشکی شاهرود از سمنان

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا سعید نمکی ظهر امروز در مراسم افتتاح اورژانس بیمارستان امام حسین(ع) و مرکز جامع درمان ناباروری بهار که به میزبانی سالن آمفی تئاتر بیمارستان بهار با اشاره به زخم و نگاه بغض آلود کهنه ای که در بین دو دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و سمنان اتفاق افتاده است گفت: این سیگنال های منفی نه تنها در استان شما بلکه در برخی دیگر از نقاط کشور هم قابل مشاهده است و بنده از همان بدو ورودم به وزارتخانه مخالف سیستم ارباب رعیتی بوده و معتقدم باید این کدخدابازی ها جمع شود چرا که باید دانشگاه های کشور هر کدام هویت مستقل داشته باشند و در نتیجه دستور احکام هیئت امنای دانشگاه علوم پزشکی شاهرود را جداگانه صادر کردم.

وی در رابطه با پیگیری های حسینی شاهرودی نماینده مردم شاهرود و میامی پیرامون ایجاد دانشکده دندان پزشکی افزود: طی نامه ای به دکتر لاریجانی اعلام کردیم که موافقت اصولی با ایجاد این دانشکده با توجه به زیر ساخت هایی که در شاهرود فراهم است در شنبه آتی مجوز صادر شود.

نمکی با بیان اینکه کشورمان در سال های قبل انقلاب دچار آشفتگی شاخص ها در نظام سلامت بود شاخص مرگ و میر کودکان در آن زمان را ۱۲۰ در هزار تولد زنده خواند و ابراز کرد: دستاورد های بعداز انقلاب ما در عرصه بین المللی درخشان شده است چرا که امروز توانسته ایم این رقم را در شاهرود به ۱۱در هزار تولد زنده برسانیم این رقم در متوسط کشوری به ۱۳ در هزار تولد زنده رسیده است‌.

وزیر بهداشت شاخص مرگ و میر زنان به دلیل عوارض بارداری و زایمان که به ازای هر هزار تولد زنده به یک دهم قبل انقلاب رسیده است را دستاورد دیگر بعد از انقلاب خواند و تصریح کرد: پوشش واکسیناسیون ۲۵ درصدی را هم به صد رساندیم و خوشبختانه توانستیم برای اولین بار در کشور گواهی کنترل و حذف سرخک را در سطح ملی ازسازمان جهانی بهداشت دریافت کنیم.

وی افزود: امروزه با پا گذاشتن در عرصه جدید دچار گرفتاری با بیماری هایی هستیم که با واکسن قابل پیش گیری و مهار نیستند مثل بیماری قلب و عروق، حوادث جاده ای،سرطان ها دیابت، ناهنجاری های روانی و رفتاری که همگی نیاز به عزم ملی،هماهنگی بین بخشی و مشارکت تمام عیار مردم دارد.

سعید نمکی طرح تحول نظام سلامت را یکی از طرح های موفق دولت دانست و خاطر نشان کرد: این طرح توانست بار سنگین هزینه های کمر شکن از جیب مردم را در ماندگاری طبیب در نقاط محروم و کمتر توسعه یافته رسیگی به بیماران صعب العلاج و هم چنین بیماران خاص بردارد و امروزه به دلیل پا نهادن در عرصه جدید نیازمند عزم ملی و تمهیداتی ک متفاوت از گذشته است هستیم.

وی طرح بسیج ملی کنترل فشار خون را یکی از طرح های اجرایی موفق دانست و افزود: اگر در رابطه با بیماری های غیر واگیر مانند فشار خون میزان ماشین های دیالیز را حتی ده برابر هم کنیم در مقابله با موجی که دیابت و فشار خون انسان هارا دچار بیماری های کلیوی میکند باز هم کم خواهیم اورد.

وزیر بهداشت شهرستان شاهرود را در زمینه ذکر شده پیشتاز و موفق بود خواند و ادامه داد: ۳۰میلیون ۷۰۰ هزار نفر در طرح پایش فشار خون کنترل شدند که تعداد ۲میلیون ۶۰۰ هزار نفر از مبتلا بودن به بیماری فشارخون مطلع نبودند و خوشبختانه توانستیم این طرح بزرگ ملی را سامان دهی کرده و موفق عمل کنیم.

سعید نمکی با اشاره به طرح هر خانه یک پایگاه سلامت که دیگر اولویت این وزارتخانه است ابراز کرد: ما باید بتوانیم جامعه محور شدن نظام سلامت را دنبال کنیم و از درون خانواده ها که یک نفر را به عنوان سفیر سلامت با محوریت خانم خانواده به عنوان اصلی ترین بازوی این نظام انتخاب میکنیم تا ماندگارترین شیوه مدیریتی نظام سلامت را در کنار مدیران اجرایی کشور کمک کند.

وی در حالی ک خود را وزیر بهداشت اصول گرایان، اصلاح طلبان، شیعیان، اهل تسنن و حتی زندانیان محکوم به اعدام خواند و با تشویق جمعیت کثیری از حاضرین رو با رو شدافزود: در بدو ورودم به وزارتخانه با ۲۰ هزار میلیارد کسری منابع و مشکلات اقتصادی رو به رو شدم و بر خلاف میل باطنی این مجموعه را تحویل گرفتم.

نمکی در رابطه با تاخیر در پرداخت کارانه پرستاران تشریح کرد: طی نامه ای به ریاست محترم جمهور توضیحات لازم را دادم با توجه به اینکه عید امسال استان های زیادی با سیل دست و پنجه نرم‌کردند و همین پرسنل با توجه به ۱۷ماه تاخیر کارانه خود به صورت شبانه روزی پای کار آمدند و به بهترین شکل ممکن جریان را مدیریت کردند این اقدام جای قدر دانی دارد و ان شالله در ۲ماه آینده معوقاتشان پرداخت خواهد شد.

سعید نمکی وزیر بهداشت از مدیریت سه میلیون ۵۰۰هزار زائر اربعین سال جاری خبر داد و افزود: این آمار ها همگی بیانگر تلاش کادر پزشکی و پرستاری کشور است که با وجود عدم دریافت کارانه خود موج نفس گیر و کمر شکن آنفولانزا را هم که اخیرا در کشور اتفاق افتاد به خوبی مهار کردند و من به نوبه خود از برباری و صبر این عزیزان تشکر کرده و مقابل تک تک آنها زانو میزنم.

وی با بیان اینکه اورژانس شاهرود یکی از اورژانس های مهم‌و با کیفیت کشور محسوب میشود و از جمله خواص آن خدمت به مردم و زائرین علی بن موسی الرضا است افزود: امسال علی رغم همه فشار هایی دشمنان نظام میخواستند به ما وارد کنند تا ما را در زمینه دارو به زانو درآوردند و باعث عدم توسعه زیر ساخت ها شوند خوشبختانه امروز کمبود های دارویی ما در مقایسه با سال گذشته به یک سوم رسیده و حتی در رابطه با داروهای اساسی و تجهیزات پزشکی تا مرداد ماه سال آینده ذخیره خواهیم داشت.

شایان ذکر است در این مراسم دکتر خجسته پور معاون سیاسی، امنیتی استاندار، نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی و سایر مسئولین شهرستانی حضور داشته و به ایراد سخنرانی پرداختند.

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + هشت =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن