اخبار ویژهسیاسییادداشت

یادداشت مدیر مسئول | شورای موسوم به ائتلاف نیروهای انقلاب به کدام سو می رود؟!

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

در چند هفته پیش طی برگزاری جلسه ای که البته حاشیه هایی هم همراه داشت با برگزاری انتخابات، شورایی موسوم به نیروهای انقلابی شهرستان شاهرود تشکیل شد که البته نقدها و نظرهای فراوانی بدان مطرح شد.

حاشیه ها و نقدهایی از جمله آنکه چرا صرفا تعداد اندکی به آن جلسه دعوت شدند؟

آیا نیروهای انقلابی شهرستان فقط همان ۲۰۰-۳۰۰ نفر بودند؟! آیا بقیه انقلابی نبودند یا با خطکش دیگری مورد سنجه قرار گرفتند؟

آیا مهندسی دعوت در کار بوده و انتخابات نیز مهندسی شده بوده یا خیر؟ و اینکه این شورا نمایشی برای رسیدن به کاندیدایی از پیش مشخص شده بوده یا خیر؟

قضیه انقلابی و غیرانقلابی چیست؟! آیا صرفا عده معدودی انقلابی اند و مابقی ضدانقلاب؟!

اینها از جمله عنقلت هایی بود که به این جریان وارد شد. اما واقعیت چیست و شورای موسوم به نیروهای انقلابی شاهرود چه می کند و به کدام سو می رود؟

 

مقدمه آن که نگارنده بدون ملاحظه و جانب داری از جریان خاصی یا علیه جریانی دیگر، به ماهو موضوع پرداخته و آن را به هیچ جریان و گروهی نسبت نمی دهد.

واقعیت آنست که جریان انقلاب بقدری عظیم است که اختصاص عددی برای حضور در جمع و مکانی محدود خارج از توان هر فرد، گروه و یا جریانی است و جز با برگزاری همایش های عظیمی چون انتخابات سراسری قابل اجرا نیست. مردم انقلابی همه آنهایی هستند که در بزنگاه های انقلاب همچون ۲۲بهمن، انتخابات، ۹دی، ۱۳ آبان، تاسوعا و عاشورا به میدان آمده از حریم خود، کشور و انقلابشان حراست و حفاظت می کنند؛ هرچند عده بیشمار دیگری که مجال حضور در برخی صحنه ها را پیدانمی کنند اما از عمق جان، دوست دار انقلاب و جریان انقلابی هستند.

پس جمع نمودن خیل عظیم مردم در مکانی هرچند بزرگ، همچون ورزشگاه چندهزارنفری هم غیرقابل امکان خواهد بود. چه رسد به ترتیب دادن سازوکاری چون انتخابات برای تعیین شورای مرکزی این جریان.

پس لاجرم تعیین تعدادی بعنوان نماینده یا هرعنوان دیگر از آن خیل جمعیت ناگزیر بوده است. اما با چه سازوکاری؟

علی القاعده و بر اساس نزدیک ترین چیزی که به ذهن متبادر می گردد باید جمعی از فعالان دسته ها و گروه ها و جمعیت های انقلابی همچون هیئات مذهبی و مساجد، بازاریان و اصناف، فرهنگیان و اساتید دانشگاه، موسسات مذهبی فرهنگی و فعالان عرصه های اجتماعی از زنان و مردان می بایست تشکیل می شد که البته با کم و زیادش برگزار شد و جمعی متشکل از فعالان همین عرصه های فوق الذکر جلسه ی معروف را برگزار کرد گرچه می توانست قدری با دقت نظر بیشتر و ملاحظات عمیق تر انجام گردد که شاید قدری در آن سخن وجود داشته باشد، اما به اصل موضوع لطمه نزده است.

افراد مختلفی اقدام به تهیه ی لیست هایی نموده که هر کدام بسته به سلیقه و یا گرایش خود این کار را انجام داده و نهایتا با برگزاری انتخابات، حدود بیست و چند نفر بعنوان اعضای اصلی و علی البدل انتخاب و البته تعداد قابل اعتنایی هم از جمله نگارنده این وجیزه در هیچ لیستی حضور نداشته و در رایزنی هیچ گروهی شرکت نکرده که خود دلیلی بر عدم مهندسی بودن دعوت و انتخابات قابل تصور است.

خط کش انقلابی یا ضد انقلابی بودن نیز یکی از حربه های دشمنان بیرونی است که علی الدوام بر دوقطبی کردن فضا همت گماشته تا خللی و فرجی در عزم مردم بوجود آورند.

اما انتخاب افرادی با گرایشات فکری و عملی انقلابی امری مهم و ضروری به نظر می رسد. امری که رهبر تیزبین انقلاب را در جلسات و نشست های گوناگون و در سال های متمادی، وادار به بیان مولفه های انقلابی گری نموده چرا که جز تکیه به مشی و مرام انقلابی و انقلابی گری چاره ساز پیشرفت و رسیدن به تمدن نوین اسلامی در چشم انداز بشریت محقق نمی گردد.

امروزه کفگیر تمام ایدئولوژی های غرب و شرق به ته دیگ رسیده و فکویاما را وادار به اعتراف نموده که اسلام و تمدن نوین اسلامی به دلیل ناب بودن در حال فراگیری غرب، اروپا و آمریکا می باشد و این جز در سایه سار حرکت های انقلابی مردم ایران بوجود نیامده و دیدگان مردم سایر کشورها را به این انقلاب نوپا دوخته است.

به فرموده رهبری انقلاب، انقلابی نه اصولگراست و نه اصلاح طلب. همچنین هم اصولگراست و هم اصلاح طلب و در جلسه سال ۸۴ اعلام داشته که بنده اصولگرای اصلاح طلبم یعنی در اصول بر مواضع مستحکم اسلامی و انقلابی ایستاده و در اصلاح امور به سمت رسیدن به آرمان ها و اهداف والای انسانی و اسلامی به اصلاح امور می پردازم.

امری که در بیانیه گام دوم انقلاب بعنوان یک سند رسمی و آرمانی مورد تاکید چندین و چند باره قرار گرفته است.

پس بسیاری از مرزبندی های رایج در اصولگرا بودن یا اصلاح طلب بودن در دیدگاه امام جامعه معنا نمی شود و علی القاعده در شورای منتخب نیز. و معیارها و مولفه های انقلابی بودن و انقلابی گری در بیانات معظم له موجود و بوضوح قابل احصا و قرار دادن به عنوان «میزان و ملاک»، مورد توجه است.

و اما واقعیتی دیگر که در هفته های گذشته با تشکیل دو جلسه در هفته و مجموعا قریب هفت جلسه تا به امروز با همت و پشتکاری جهادی، توسط شورای منتخب برگزار و بنا بر آن است تا همه افراد شورا فارغ از جبهه بندی های خاص و علقه و گرایش به کاندیدایی خاص و صرفا با درنظرگرفتن مولفه های انقلابی گری از دیدگاه امام جامعه، کاندیداها را مورد ارزیابی قرار داده و در مجمع عمومی دوم که با حضور خیل وسیع تری نسبت به مجمع اول برگزار خواهد شد چند نفر اول که حائز تراز بالاتری در برابر معیارهای انقلابی بودن کسب کرده را در معرض آراء امنای انقلابی شهر قرار دهد تا به کاندیدای واحدی دست یابند.

نکته آخر و مهمتر آنکه برای نخستین بار و خرق عادتی بی بدیل و بر اساس فرامین رهبری فرزانه، جمعی متوازن از جوانان در کنار پیشکسوتان انقلاب حضور یافته تا آغازی باشد بر پایان یک تکلیف نمایی و تکلیف گرایی خاص!

والسلام علی من التبع الهدی
عماد شبانی
مدیر مسئول

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + ده =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن