اجتماعیاخبار ویژهاستاناقتصادیخانوادهراه و شهرسازیسایر اخبارشاهوارشهری

شهرک ۲۰ هکتاری بازیافت سمنان ایجاد شد/ مسئولان شاهرودی گزارش دهند

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا، در جهان از زباله به عنوان طلای کثیف یاد می‌شود چرا که می تواند ارزش افزوده ایجاد کند. به گفته پیوندی مدیرعامل پسماند شهرداری سمنان «اکنون در شهر سمنان به دلیل خام فروشی مواد بازیافتی سود چندانی حاصل نمی‌شود» اما همین که این شهر ساز و کار پسماند شهری را دارد نعمتی است که شاهرود از آن بهره ای نبرده است.

سمنانی ها حتی اپلیکیشن بازیافت و حمل و نقل آن را نیز طراحی و از درب منزل زباله هارا تفکیک می کنند و در مدارس و محلات این را آموزش می دهند اما سهم شاهرود بزرگترین شهرستان استان از بازیافت زباله صفر است.

شهرداری سمنان با راه اندازی شهرک بازیافت سعی دارد به رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال، راه اندازی صنایع تبدیلی و خارج نشدن مواد بازیافتی به صورت خام از شهر اقدام کند.

سازمان مدیریت و پسماند وتبدیل مواد شهری شهرداری سمنان برای اولین بار در کشور طرح ساماندهی مواد بازیافتی و انبارهای فروش ضایعات را در سال ۱۳۹۱ ارایه کرد و اکنون از ۴۸ انبار فروش ضایعات شهر سمنان، ۴۰ انبار محل کار خود را از داخل شهر به شهرک بازیافت منتقل کرده‌اند.

اقدام های زیربنایی شهرک بازیافت مانند جدول‌کشی، زیرسازی، تیرگذاری برق، انشعاب آب و برق و دیوارکشی انجام‌شده است شهرک ۲۰ هکتاری بازیافت در هشت کیلومتری شهر سمنان قرار دارد و اکنون از ۱۲۰ قطعه زمین موجود در این شهرک ۴۸ قطعه واگذار شده است.

در شهرک بازیافت ضوابط خاص فیزیکی مانند نصب دوربین کنترل، ثبت اطلاعات ورودی و خروجی پلاک خودروهای حامل پسماند و ثبت مشخصات خریدار و فروشنده به منظور تامین امنیت در نظر گرفته شده است و شاهرود از آن بی بهره !

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 11 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن