اخبار ویژهسیاسیشاهوارعلم و دانش

جوابیه دانشگاه صنعتی شاهرود درباره عدم لغو امتحانات دانشگاه در عزای عمومی

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا، دانشگاه صنعتی شاهرود البته در اقدامی غیر حرفه ای و بدون ارسال رسمی جوابیه به دفتر رسانه شاهوار فردا با درج بیانیه در تلگرام! جوابیه ای را نسبت به خبر این رسانه در خصوص عدم لغو امتحانات این دانشگاه در ایام عزای عمومی صادر کرد که علی رغم عدم رسمیت داشتن آن بازهم بر حسب حسن نیت، شاهوار فردا آن را عیناً منتشر می کند چرا که هدف این رسانه نه مچ گیری بلکه دست گیری است اما در ادامه آن توضیحات خود را نیز مندرج خواهیم کرد.

بسم الله الرحمن الرحیم
مدیر مسئول محترم پایگاه خبری شاهوار فردا
با سلام و احترام
با تقدیم ارادت و ادای احترام به مقام والای سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ملت قدرشناس ایران عزیز و عرض تسلیت به خانواده های جان باختگان مراسم تشییع در کرمان و بازماندگان سقوط هواییمایی اکراین و ابراز تاسف از درگذشت تعدادی از اساتید و دانشجویان عزیز، در خصوص متن درج شده در ساعت ۱۲:۳۰ دقیقه روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸ در پایگاه خبری شما مبنی بر نسبت ناروا به رییس دانشگاه صنعتی شاهرود (ترجیح عدم حضور در مراسم شهید) موارد زیر را به اطلاع می رساند و انتظار می رود طبق وظیفه رسانه ای خود عمل نموده و این متن را در همان محل درج فرمایید.

 1. دانشگاه صنعتی شاهرود با ابراز انزجار از اقدام استکبار جهانی در ترور ناجوانمردانه سردار سرافراز ایران، علاوه بر صدور بیانیه و شرکت در مراسم عمومی طی روزهای شنبه تا سه شنبه هفته جاری، شاهد برگزاری چهار مراسم زیر در گرامیداشت این شهید گرانقدر بوده است.
  الف- مراسم هیات فاطمیون دانشجویان
  ب- مراسم رسمی روابط عمومی دانشگاه
  ج- مراسم هیات رایت البصیره اساتید
  د- مراسم ورزش پهلوانی دانشگاه
 2. در خصوص اعتراض شما پیرامون برگزاری آزمون در ایام عزای عمومی یادآور می شود،
  اولاً: تعطیلی دانشگاه و تعویق سه روزه امتحانات که از شهریور ماه تنظیم شده بود، موجب اخلال در برنامه دانشجویان و اساتید می گردید و مشکلات اجرایی و صرف هزینه به همراه داشت.
  ثانیاً: هر گونه تصمیم در برگزاری، تعطیلی یا تعویق امتحانات در دانشگاه توسط شورای آموزشی دانشگاه اتخاذ می شود. این شورا در پی درخواست بسیج دانشجویی و شورای صنفی دانشجویان، امتحانات روز دوشنبه را برای دانشجویان شرکت کننده در مراسم تشییع به تعویق انداخت. دانشگاه برای عزیمت دانشجویان به مراسم چند دستگاه اتوبوس مهیا نمود و سفر انجام شد.
 3. با بررسی سایتهای مختلف می توان دریافت که دانشگاه صنعتی شاهرود همراه با دانشگاه های شهرستانی تابعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تصمیم قانونی برای تعویق امتحانات گرفته است.

در پایان یادآور می شود که رییس دانشگاه صنعتی شاهرود از ارادتمندان آن شهید بزرگوار بوده و قبلا با انتشار بیانیه و شرکت در مراسم و ایراد سخنرانی، همه را به وحدت در مقابل تهاجم ناجوانمردانه آمریکا و گرامیداشت شهید والامقام دعوت نموده است. انتشار مطلب نادرست آن پایگاه خبری در خصوص نسبت ناروای (ترجیح عدم حضور در مراسم شهید) به ایشان و دانشگاه باید جبران شود. امروز لازم است که وحدت بی بدیل آحاد ملت در برابر تهاجم بیگانه را قدر بدانیم. نه اینکه با جدا نشان دادن افراد رهرو این حرکت عظیم، آن را تضعیف کنیم. هر گونه انتشار بی اعتمادی و تضعیف مدیران دلسوز به نفع کشور نیست.

روابط عمومی دانشگاه صنعتی شاهرود
نوزدهم دی ماه ۱۳۹۸

در حالی این جوابیه از سوی روابط عمومی دانشگاه صنعتی واصل شده که ذکر چند نکته ضروری به نظر می رسد

ابتدا ضمن تشکر از اقدامات دانشگاه در تقبل هزینه ایاب و ذهاب دانشجویان به تهران و نیز تشکر ویژه از تشکل های دانشجویی و اساتید عزیز باستحضار مخاطبین ارجمند می رساند:

اولا این خبر درپی تماس تعدادی از اساتید و دانشجویان معترض (که براساس تعهد رسانه ای نام و شماره های تماس ایشان محفوظ بوده و غیرقابل انتشار می باشد) درج و خواستار تعویق دو سه روزه امتحانات شده و خبر «شاهوار فردا» اعتراض ثانویه است.

ثانیا کسی خواستار تعطیلی دانشگاه و کشور نبوده و نمی باشد بلکه صرفا خواسته دانشجویان، تعویق یکی دو روزه امتحانات به دلیل فشار روانی سنگین ناشی از این حادثه بوده است . در این بیانیه به هزینه هایی ناشی از جابجایی یکی دو روزه امتحانات و برنامه دانشگاهی اشاره شده است. لازم به ذکر است که نگارنده نه تنها چندین دوره دانشگاهی را طی نموده بلکه عنصری دانشگاهی محسوب می گردد و از نزدیک از زیر و بم مسائل دانشگاه مطلع است و قویا اعلام می دارد که تبعات و هزینه های احتمالی و اخلال چندانی در برابر حادثه عظیم ترور این شهید والا مقام متصور نیست.

در این جوابیه همچنین مسئولیت را متوجه شورای آموزش دانشگاه ساخته که از شورای آموزش دانشگاه نیز انتظار می رفت با در نظر گرفتن این مهم، تصمیم بهتری اتخاذ می نمود.

ثالثا در جوابیه مذکور به بررسی سایت های دانشگاه های تابعه وزارت علوم اشاره شده که «شاهوار فردا» نیز در خبر خود به ابر دانشگاه کشور یعنی دانشگاه پیام نور اشاره و یادآور هزینه های بالای دانشگاه در برگزاری هر آزمون شده بود. مجددا یادآور می شود امتحانات دانشگاه دولتی پیام نور بصورت کشوری، همچون کنکور سراسری بوده و هزینه های بسیار بیشتری را متحمل شده لکن بنظر می رسد با درک بهتر موقعیت کشور و دانشجویان این دانشگاه در سراسر کشور تصمیم به تعویق سه روزه امتحانات خود نموده است.

در حالی این جوابیه صادر شده که در خبر شاهوار فردا هم درج شد که امتحانات روز دوشنبه صرفا برای افرادی که بلیط ارائه و یا با تائید بسیج دانشگاه باشد! به تعویق افتاده است. سوال این است که آیا سایر دانشجویان و اساتید که به هر دلیل امکان حضور در مشهد و یا تهران را نداشته، نمی بایست در مراسم شهرستانی حضور و به ابراز عقاید و نیزاحساسات می پرداختند؟!
و مجبور به مطالعه دروس امتحانی و حضور در جلسه امتحان بوده و یا قید امتحان و عواقبش را می زدند؟

در ضمن تعویق امتحانات دانشگاه و حضور دانشجویان در مراسم سپهبد شهید سلیمانی بیشتر به وحدت جامعه اسلامی کمک می کند تا انتقاد یک رسانه که اصالتا ماهیت و رسالت او نقد است.

باشد که همه ما در مسیر ولایت گام برداشته و با فراهم نمودن زمینه حضور حداکثری همه افراد بویژه اساتید و دانشجویان موجبات خشنودی شهیدان و امام شهیدان را فراهم سازیم.

در هر صورت ضمن تشکر و قدردانی از روابط عمومی دانشگاه صنعتی شاهرود اعلام می داریم هرچند تاکنون در نامه نگاری هایی مبنی بر معرفی مدیر روابط عمومی و کانال های ارتباطی نظیر شماره تماس مستقیم، نمابر و ایمیل برای مواقع ضروری که بعضا بدون فوت وقت می بایست صورت پذیرد مورد عنایت قرار نگرفته و هرگز جواب آن نامه نیز ارسال نشده است لکن با توجه به حسن نیت مجموعه دست اندرکاران «شاهوار فردا» جوابیه آن دانشگاه بر روی خروجی سایت قرار گرفت.

برای دانشگاه صنعتی شاهرود، اساتید و دانشجویان که قویا مورد حمایت این رسانه منطقه ای است در ادامه راه آرزوی توفیق داشته و یادآور می شود بیان انتقادات صرفا به واسطه تغییر رویه های نادرست احتمالی است نه خصومت و عداوت شخصی.

والسلام علی من التبع الهدی
مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی شاهوار فردا

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن