شاهوار

خبر خوش برای شاهرودی‌ها/ خانه امیر اعظم از تخریب نجات یافت

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

به گزارش شاهوار فردا به نقل از مهر، ماجرای تخریب و فروش خانه امیر اعظم که در زمره مکان‌های تاریخی با معماری منحصر به فرد شهرستان شاهرود و همچنین استان سمنان است، بالاخره با حکم دادگاه ثانویه ختم به خیر شد تا این بنای تاریخی و زیبا در فهرست آثار ملی باقی بماند.

حمید رضا حسنی رئیس اداره میراث فرهنگی شاهرود ضمن بیان اینکه در دادگاه تجدید نظر رأی به نفع میراث فرهنگی صادر شد، گفت: قرار شد خانه تاریخی امیر اعظم شاهرود در فهرست آثار ملی باقی ماند.

حمید رضا حسنی ضمن بیان اینکه با پیگیری‌های حقوقی اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان، حمایت مسئولان شهرستان و اصحاب رسانه و همه افراد فرهیخته و دغدغه مند این بنا حفظ خواهد شد، ابراز داشت: به لطف خدا در دادگاه تجدید نظر حکم بر این صادر شد که با توجه به مؤلفه‌های این بنای تاریخی در بحث زیبایی، قدمت و ثبت ملی بنای امیر اعظم در ثبت ملی باقی بماند.

وی در ادامه تصریح کرد: با کمک ستاد اجرایی فرمان امام به عنوان مالک و مشارکت رسمی دستگاه‌های فرهنگی خانه امیر اعظم شاهرود قرار شد به یک بنای فرهنگی در سطح شهر برای شهروندان و گردشگران رقم خورده و مورد بازدید عموم قرار گیرد.

رئیس میراث فرهنگی شاهرود افزود: موزه اسناد تاریخی، موزه تاریخ قومس، موزه قاجار، کتابخانه یا نگارخانه شهر از جمله تغییر کاربری‌هایی که برای ساختمان امیر اعظم پیشنهادشده است تا این بنا مورد بازدید عموم قرارگرفته و به مجموعه گردشگری شهر باافتخار افزوده شود.

علی‌اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی وقت نهم مردادماه سال ۹۷ ابلاغ ثبت ملی ساختمان امیر اعظم شاهرود را به علیرضا آشناگر استاندار سمنان اعلام کرد.

ستاد اجرایی فرمان امام به عنوان مالک پس اطلاع از این موضوع شکایتی را علیه سازمان میراث فرهنگی مطرح کرد که این موضوع مطالبه‌گری دغدغه مندان حوزه میراث فرهنگی را برانگیخت.

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن