اجتماعیاخبار ویژهخانوادهشاهوارفرهنگی

محمود انوشه: زندگی را تو می سازی/ آب جوشی که سیب زمینی را نرم میکند تخم مرغ را سفت

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا محمود انوشه عصر پنج شنبه در سالن شقایق های دانشگاه صنعتی شاهرود که به میزبانی موسسه مهر گستران مهر آوا برگزار شده بود گفت: پروردگارا به حق عزتت یاریمان کن مرد را به عقلش نه به ثروتش، زن را به وفایش نه به جمالش،دوست را به محبتش نه به کلامش،خانه را به آرامشش نه به اندازه اش، مدیر را به عملکردش نه به جایگاهش،نویسنده را به باورهایش نه به تعداد کتاب هایش، دل را به پاکی اش نه به صاحبش بشناسیم.

وی در ابتدای سخنانش با بیان اینکه تمام صحبت هایش مجموعه باورهای او در داخل و خارج از کشور است و من باب تکلیف میخواهد در اختیار مخاطبان خود قرار دهد چه بپذیرند و چه نپذیرند افزود: هرگز در موقعیتی که خود در آن نبوده اید کسی را قضاوت نکنید، هرگز تحت کنترل و تاثیر سه چیز قرار نگیرید : گذشته، پول، مردم، هرگز برای خالی کردن ره شب۷ خود دیگری را لبریز نکن،هرگز برای سنجش یک جریان فرهنگی یا سیاسی با هر دو پا وارد آن نشوید و خودتان را برای دیگران آرام آرام ورق بزنید چرا که اگر تمام شوید میروند سراغ فرد دیگر! هرگز از جلو به یک گاو و از عقب یه یک خر و از هیچ سمتی به یک احمق نزدیک نشوید نادان را از هر طرف بخوانید نادان است.

انوشه بزرگ راه و گیت اصلی موفقیت را اینگونه تشریح کرد: بزرگراه توکل، بلوار آرامش، خیابان صبوری، میدان عمل، مجتمع انگیزه، واحد پشتکار، پلاک ۱۱۴، منزل صداقت و معکوس آن را ( بزرگراه بدبینی،بلوار حقارت، خیابان توهم، میدان شعار، بن بست چه کنم؟ مجتمع یاس، واحد بیکاری، طبقه زیر زمین، پلاک فلاکت)

وی با اشاره به اینکه اگر کسی متهم است حتما محکوم نیست خاطر نشان کرد: این اگر ها را به ما یاد ندادند که اگر کسی دکترا دارد حتما متفکر نیست اگر کسی حکم ریاست دارد حتما یک مدیر واقعی نیست اگر چه که معنای مدیر در کشور ما دارد تغییر میکند و اگر کسی از شما درخواست کمک کرد بدانید که او قبل از شما درخواست کمک کرده است و خداوند ادرس شما را به او داده است پس از کمک به او دریغ نکنید.

محمود انوشه بزرگترین هدایای خداوند به انسان را لبخند و سکوت دانست و از شهید سلیمانی به عنوان مظهر این دو ویژگی نام برد و گفت : لبخند حلال مشکلات و سکوت پیش گیرنده بسیاری از مشکلات است و از صمیم قلب باید از بزرگ مردی یاد کنم که مظهر این دو هدیه خداوند متعال بود که بعد از شهادتش میزی و جایگاه اداری از او نیافتند تا جای خالی اش را با شاخه گلی پر کنند.

وی با اشاره به حدیثی از امام رضا(ع) افزود: به راستی که یک ظاهر خوش رو و خندان در نزد خداوند هزاران بار گرامی تر از یک مومن ترش رو است.

دکتر انوشه از صد در صد توجه یک انسان به انسان دیگر ۴۷ درصد به لبخند، ۳۱درصد به نگاه، ۱۱درصد عطر، ۷درصد کفش و ۴درصد به موهای فرد اختصاص داد و بیان کرد: به به راحتی به یکدیگر تهمت نزنید چرا که همانند ذغال است اگر نسوزاند حداقل آن این است که سیاه میکند و تو زمانی بزرگ شده ای که از هیچ چیز تعجب نکنی و این آخرین درجه عرفان است.

وی افزود: آب جوشی که سیب زمینی را نرم میکند تخم مرغ را سفت و این عین کلام شیخ ابوالحسن خرقانی است که این پیام را در بر دارد (این حوادث پیرامونی تو نیست که اهمیت داردمهم این است که تو که هستی نه اتفاقات اطراف تو) همانطور که حضرت علی(ع) هم میفرماید مهم نیست چقدر زنده اید مهم این است که چقدر زندگی می کنید.

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 10 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن