پزشکی سلامت

آفلاتوکسین شیر تولیدی استان سمنان در حد مجاز است

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

به گزارش شاهوار فردا به نقل از ایرنا، حمیدرضا حسینی ابراز داشت: ۲۶ مرکز جمع‌آوری شیر در هشت شهرستان استان سمنان وجود دارد که شیر گاوداری‌های صنعتی و سنتی استان را جمع‌آوری می‌کنند.
وی ادامه داد: شیرهای ورودی به مراکز جمع‌آوری شیر پس از نمونه‌گیری و انجام آزمایش‌‍‍‌های لازم و تایید سلامت به داخل تانکر اصلی ذخیره شیر منتقل می‌شود.
وی بیان کرد: شیر ورودی به مراکز جمع‌آوری شیر از لحاظ تقلب مخلوط بودن آب درون شیر، باقیمانده آنتی‌بیوتیک، میکروبی و سایر موارد مانند میزان سم آفلاتوکسین مورد آزمایش قرار می‌گیرد و این آزمایش‌ها توسط مسوول فنی که پروانه فعالیت را از دامپزشکی اخذ کرده انجام می‌شود.
حسینی یادآور شد: انجام آزمایش‌ها قبل از تحویل شیر هرگونه شائبه درباره آلودگی شیر را رد کرده و اطمینان خاطر برای استفاده از شیر سالم را برای مصرف‌کننده به ارمغان می‌آورد.
وی تصریح کرد: شیر ورودی به مراکز جمع‌آوری شیر در صورت آلایندگی وارد تانکر ذخیره شیر نمی‌شود و معدوم می‌شود، اکنون در استان سمنان با آزمایش‌های انجام شده مورد مشکوکی مشاهده و گزارش نشده است.
وی خاطرنشان کرد: کارشناسان اداره دامپزشکی شهرستان‌های استان سمنان براساس وظایف حاکمیتی برای تایید نتایج آزمایش‌های انجام شده در شیر ورودی به مراکز جمع‌آوری پایش دوره‌ای و ماهانه انجام می‌دهند.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان افزود: میزان آفلاتوکسین موجود در شیر و فرآورده‌های لبنی در ایران بین استاندارد تعریف شده برای کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج و اقیانوسیه است.
وی اضافه کرد: تعریف استاندارد برای میزان آفلاتوکسین به این معنا است که برای این سم یک حد مجاز تعریف شده و اینطور نیست که حتما نباید وجود نداشته باشد.
حسینی اظهار داشت: چنانچه شیر دارای میزان آفلاتوکسین بیشتر از حد مجاز باشد، از چرخه خارج و معدوم می‌شود و در استان سمنان موردی در این شاخص نبوده است.

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + 17 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن