پزشکی سلامت

آفلاتوکسین شیر تولیدی استان سمنان در حد مجاز است

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

به گزارش شاهوار فردا به نقل از ایرنا، حمیدرضا حسینی ابراز داشت: ۲۶ مرکز جمع‌آوری شیر در هشت شهرستان استان سمنان وجود دارد که شیر گاوداری‌های صنعتی و سنتی استان را جمع‌آوری می‌کنند.
وی ادامه داد: شیرهای ورودی به مراکز جمع‌آوری شیر پس از نمونه‌گیری و انجام آزمایش‌‍‍‌های لازم و تایید سلامت به داخل تانکر اصلی ذخیره شیر منتقل می‌شود.
وی بیان کرد: شیر ورودی به مراکز جمع‌آوری شیر از لحاظ تقلب مخلوط بودن آب درون شیر، باقیمانده آنتی‌بیوتیک، میکروبی و سایر موارد مانند میزان سم آفلاتوکسین مورد آزمایش قرار می‌گیرد و این آزمایش‌ها توسط مسوول فنی که پروانه فعالیت را از دامپزشکی اخذ کرده انجام می‌شود.
حسینی یادآور شد: انجام آزمایش‌ها قبل از تحویل شیر هرگونه شائبه درباره آلودگی شیر را رد کرده و اطمینان خاطر برای استفاده از شیر سالم را برای مصرف‌کننده به ارمغان می‌آورد.
وی تصریح کرد: شیر ورودی به مراکز جمع‌آوری شیر در صورت آلایندگی وارد تانکر ذخیره شیر نمی‌شود و معدوم می‌شود، اکنون در استان سمنان با آزمایش‌های انجام شده مورد مشکوکی مشاهده و گزارش نشده است.
وی خاطرنشان کرد: کارشناسان اداره دامپزشکی شهرستان‌های استان سمنان براساس وظایف حاکمیتی برای تایید نتایج آزمایش‌های انجام شده در شیر ورودی به مراکز جمع‌آوری پایش دوره‌ای و ماهانه انجام می‌دهند.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان افزود: میزان آفلاتوکسین موجود در شیر و فرآورده‌های لبنی در ایران بین استاندارد تعریف شده برای کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج و اقیانوسیه است.
وی اضافه کرد: تعریف استاندارد برای میزان آفلاتوکسین به این معنا است که برای این سم یک حد مجاز تعریف شده و اینطور نیست که حتما نباید وجود نداشته باشد.
حسینی اظهار داشت: چنانچه شیر دارای میزان آفلاتوکسین بیشتر از حد مجاز باشد، از چرخه خارج و معدوم می‌شود و در استان سمنان موردی در این شاخص نبوده است.

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − هفده =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن