اجتماعیشاهوار

داستان محرومیت های روستای فرینو بخش بیارجمند شاهرود/ مهاجرت جوانان به شهرها برای اشتغال

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

به گزارش شاهوار فردا، به نقل از اینرا روستای “فرینو” بخش بیارجمند شاهرود محرومیت‌های زیادی در بخش‌های گوناگون داشته و زندگی را برای مردم این دیار سخت کرده است.

این روستا  در فاصله ۲۷۰ کیلومتری شهر شاهرود، ۱۵۰ کیلومتری بخش بیارجمند در منطقه خارتوران و ۳۰ کیلومتری مرز استان خراسان رضوی قرار دارد.

این منطقه شامل کلاته های فرینو، درازآب، وهل، ابوالحسنی، کلاته مرعی، گرماب بالا، گرماب پایین، اسب کشان، کلاغ زیلی و سلمرود است.

محرومیت های زیاد موجب شده بسیاری از جوانان این روستا برای امرار معاش راهی شهرهای دور و نزدیک شوند،همین امر باعث کاهش جمعیت شده و اکنون در فرینو حدود ۲۸ خانوار زندگی می کنند که البته شورای اسلامی و  دهیار هم دارند. 

علیرضا احمدی یکی از ساکنان این روستا به خبرنگار ایرنا گفت: یکی از دغدغه های مهم مردم آسفالت نشدن راه  پنج کیلومتری این روستا تا جاده اصلی است ، این امر در زمستان ها مشکلات زیادی  برای مردم ایجاد کرده و رفت و آمد را دشوار می کند، در ماه های گرم سال هم گرد و غبار بسیار زیاد به شکل دیگری مردم را آزار می دهد.

احمدی افزود: پس از بارش برف و باران  این راه غیر قابل استفاده شده و رفت و آمد  به سختی انجام می شود.

یکی دیگر از اهالی  هم با بیان اینکه شغل اصلی مردم این روستا دامداری است، گفت: برای جابجایی و فروش دام ها هم با توجه به اینکه جاده خاکی و نامناسب است خریداران با رغبت نمی آیند و باید دام را با قیمت پایین تری بفروشیم.

علی حسینی ادامه داد: آسفالت نبودن جاده هزینه های حمل علوفه را افزایش داده و مشکلات زیادی برای دامداران به وجود آورده است.  

یکی دیگر از اهالی با بیان اینکه لوله کشی گاز نداریم، افزود : برای تهیه کپسول گاز باید تا روستای زمان آباد در ۳۰ کیلومتری روستا رفته و در برخی موارد هم با توجه به تقاضای زیاد در منطقه، دست خالی به روستا برمی گردیم. 

معصومه زمانی با اشاره به اینکه هیچ مکان ورزشی و تفریحی برای خانواده ها وجود ندارد، تصریح کرد : نفت هم هر چند وقت  یک بار در روستا توزیع می شود.

احمد رضایی هم با بیان اینکه یکی از مهمترین مشکلات این منطقه عدم آنتن دهی تلفن همراه است، افزود: برای برقراری ارتباط تلفن همراه باید مسافت زیادی را طی کرده و با ایستادن در ارتفاع بتوان چند لحظه گفت وگو کرد.

به گفته رضایی مردم این روستا حتی از داشتن تلفن ثابت هم محروم هستند.

رضا عرب هم گفت: با گذشت ۴۱ سال از عمر انقلاب اسلامی اهالی این منطقه از امکانات حداقلی رفاهی مانند تلفن، گازطبیعی و آب آشامیدنی محروم هستند.

عرب با اشاره به اینکه در این منطقه ۱۰ روستا در مسافت ۳۰ کیلومتر وجود دارد، افزود: کلاته های خارتوران با فاصله های کمی نسبت به هم قرار دارند اما در سراسر منطقه حتی یک سالن ورزشی و یا امکانات ورزشی مناسبی وجود ندارد.

مرضیه خداوردی یکی دیگر از اهالی این روستا هم گفت: در ۱۰ روستای این منطقه، پایگاه و یا آمبولانس اورژانس مستقر نیست.

وی ابراز داشت: در یکی از روستاهای این منطقه به نام گرماب یک خانه بهداشت وجود دارد که فقط هفته ای یک روز پزشک عمومی در آن مستقر هست تا مردم منطقه برای درمان به آن مراجعه کنند.

سید اسماعیل صفایی دهیار روستای فرینو هم گفت: درباره وضعیت جاده با اداره راه شاهرود مکاتبه شده و رونوشت به بخشداری و فرمانداری هم ارسال شده است اما  برغم پیگیری های مکرر تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه آسفالت ۵ کیلومتری جاده با توجه به تردد روزانه مردم و شغل دامداری در این مسیر امری ضروری است، افزود: وجود مشکلات زیرساختی و عدم توجه به حقوق اولیه و بدیهی مردم زیبنده و در خور شان مردم محروم و زجرکشیده این منطقه نیست.

به گفته وی، این روستا تا اوایل سال جاری دارای ۱۸ خط ثابت تلفن بوده و مردم از آن استفاده می کردند اما با تغییر سیستم مخابرات تاکنون این خط ها قطع هستند.

دهیار فرینو ادامه داد: در خصوص مشکلات این روستا مکاتبات لازم با  دستگاه های اجرایی شهرستان و استان انجام شده اما تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.

منطقه خارتوران در منتهی الیه شرق استان سمنان و در۲۵۰ کیلومتری جنوب شرق شهرستان شاهرود در مجاورت استان خراسان واقع شده است.

عکس آرشیوی است

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 5 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن