اخبار ویژهاستانشاهوارعلم و دانش

اختصاصی/ ناگفته ای جدید/ میامی یک گام بزرگ به عقب برداشت/دانشگاه پیام نور میامی بعد از انتخابات تعطیل می شود

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا، هر روز خبر از تعطیلی یک نهاد خدمت رسان به مردم شاهرود و میامی در بی خبری و سکوت مسئولان و البته بی مدیریتی های صورت گرفته در شرق استان سمنان و کارشکنی های مرکز نشینان منفعت طلب که نفعشان در کوچکی شاهرود بزرگ است، به گوش می رسد.

دیروز دانشکده خواهران فنی و حرفه ای و امروز دانشگاه پیام نور میامی!

دانشگاه پیام نور میامی به دلیل سوء مدیریت و البته عدم پیگیری مسئولان محلی به واحدی نیمه تعطیل بدل شده و شنیده ها حاکی از آن است که خبر تعطیلی آن تا بعد از انتخابات مسکوت مانده تا خدایی ناکرده در رای برخی افراد تاثیر منفی نگذارد!

این دانشگاه متاسفانه پس از سال ها تلاش تعطیل و امکانات و کارکنانش به شاهرود ملحق خواهد شد همانطور که مجن ۲سال پیش اینگونه شد

از سویی اعلام می شود تعداد دانشجوی میامی و آماری از این دانشگاه که به کمتر از ۱۰۰ دانشجو رسیده، توجیهی منطقی برای ادامه کار یک دانشگاه نیست از سوی دیگر اگر مدیران قبلی خوب عمل می کردند مطمئناً شاهد جذب صد ها دانشجوی شهرستان مستعد و پر از جوان میامی می بودیم امری که صورت نگرفت

گلایه ‌های دانشجویان از ساختمان، تشکیلات و امکانات این دانشگاه از یک سو و از سوی دیگر جدی نگرفتن آن توسط مسئولان سبب بی رونقی دانشگاه پیام نور میامی شد.

شنیده ها از عدم همراهی عملی مسئولان محلی از شورای شهر تا فرماندار حکایت دارد در حالی که این دانشگاه می توانست به قشر کثیری از مردم خدمات دهد.

دو عضو هیئت علمی این واحد دانشگاهی به شاهرود منتقل و این دانشگاه دیگر فاقد حتی یک عضو هیئت علمی فوق لیسانس است چه رسد به دکترا و لذا شرایط امروز این دانشگاه چیزی شبیه به شرایط جنگی است! دانشگاهی بدون عضو هیئت علمی!

ناگفته نماند جلساتی در خصوص تعطیلی این واحد دانشگاهی در استان و شهرستان تشکیل شده است لکن قرار براین بسته شده که تا پس از انتخابات رسانه‌ای نگردد تا کسی ضرر نکند! مانند همیشه سهم مردم بی خبری از تصمیمات بزرگان شهرستان است.

عدم بکارگیری مدیر بومی از سوی مدیریت استان و دل ندادن بکار توسط مدیران پروازی یکی دیگر از شائبه های مطروحه درباره این دانشگاه است.

شنیده ها حاکی از آن است که سرپرست این دانشگاه که همزمان رئیس دانشگاه پیام نور شاهرود نیز است، حاضر شده رشته‌ها و کلاسهایی که در شاهرود وجود دارد را برای جلوگیری از تعطیلی آن در واحد میامی برپاکند اما مسئولان میامی اعم از بومی و غیربومی، دغدغه‌ای برای اینکار ندارند و اولویتشان چیزهای دیگر است.

توسعه و پیشرفت شهرها دارای مولفه‌هایی است و شهرستان شدن با شاخص‌هایی سنجیده می شود که قطعا وجود یک واحد دانشگاهی بعنوان شاخص علمی جزو اصلی ترین آن شاخص ها محسوب می شود فاکتورهایی که امروز میامی از آن ها بی بهره می گردد.

برای جلوگیری از این امر اما راه حل هایی نیز وجود دارد نخست آنکه ترتیبی اتخاذ تا در همه منطقه به اهالی اطلاع رسانی شده و از مزایای تحصیل و علم‌آموزی و رشد و پیشرفت فردی و اجتماعی افراد و منطقه سخن گفته شود بویژه آنکه پیام نور دارای خصایصی چون عدم التزام دانشجو به حضور در کلاس می باشد یعنی دانشجویان که شاغل در منزل یا بیرون آن هستند براحتی می‌توانند کتابها را مطالعه و صرفا برای امتحان حاضر شوند که در این بین نباید از نقش افراد موثر علمی و فرهنگی، مسئولان مربوط و غیرمربوط، ائمه جمعه و جماعات و نیز رسانه‌های محلی غافل شد.

البته دانشگاه دولتی پیام نور ویژگی‌های زیادی نسبت به حتی دانشگاه های دولتی روزانه داشته که در این مجال نمی‌گنجد اما بعنوان اولین راه و اقدام کوتاه مدت متصور است.

احداث ساختمان، جذب نیروی اداری و هیئت علمی، تجهیز امکانات و لوازم آموزشی در شان یک دانشگاه البته اقدام 《بلند مدت》برای نگه‌داشتن دانشجو و توسعه روزافزون آن است.

راه سوم که درازمدت و اساسی نبوده و صرفا آمپولی و کپسولی است و البته تبعات و اثرات منفی نیز به بار خواهد داشت آنست که در روز آخر و در صورت عدم تمایل مردم برای ثبت نام! خود مسئولین و دست اندرکاران و اطرافیان، نسبت به ثبت نام اقدام تا لااقل با به حد کفایت رسیدن تعداد دانشجو، انحلال آن را مانع شوند.

شنیده ها حاکی از آن است که دفتر حسینی شاهرودی نماینده شاهرود و میامی در مجلس از این ماجرا مطلع است اما بیان آن را تا انتخابات به تعویق انداخته تا رای حسینی شکسته نشود! همچنین گفته شده که قرار است این موضوع بعد از عید که حسینی شاهرودی فارغ از رقابت های انتخاباتی شد پیگیری شود گو اینکه دغدغه ای برای شهرستان میامی وجود ندارد!

دست آخر باید گفت هنوز مقامات رسمی درباره این امر موضع گیری نکرده اند اما حق مردم میامی است که حقیقت را بدانند نه آنکه مصلحت یک شخص سبب شود تا مردم بعد از عید ماجرا را متوجه شوند.

این دانشگاه تا پایان سال تحصیلی پابرجاست و پس از آن تعطیل می شود لطفا مسئولان مصلحت طلب نفرمایند که این دانشگاه هم اکنون باز است بله ما هم می دانیم اما کافی است که دانشجویان امتحاناتشان را بدهند و دیگر خداحافظ دانشگاه …

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + شش =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن