اخبار ویژه

۸۲۲مسکن مهر در شهرهای شهرستان شاهرود اجرا شد/ مقاوم سازی مسکن روستایی دغدغه اول

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا، مهدی پارسا در نشست خبری با حضور خبرنگاران به مناسبت دهه فجر با بیان اینکه بنیاد مسکن در حال حاضر در سه بخش اصلی در حوزه عمران روستایی،مسکن شهری و مسکن روستایی فعالیت دارد، بیان کرد: عمده فعالیت های مجموعه حساب صد امام است.

وی افزود: در حال حاضر به این نتیجه رسیدیم حوزه حساب صد امام انجمن خیرینی را داشته باشیم چرا که این حساب زمانی که شکل گرفت با کمک فعالیت های مردمی بود که واریز می شد و قطعا در سال های اخیر به این فکر افتادیم که این حساب باید تقویت گردد تا این یادگار حضرت امام حفظ شود و به همین دلیل انجمن خیرین مسکن ساز رو در کنار حساب صد امام و وابسته به این حساب شکل دادیم.

رئیس بنیاد مسکن شاهرود با بیان اینکه شاهد فعالیت های خوبی در سطح شهرستان شاهرود هستیم، گفت: در ایام الله دهه فجر ۹پروژه با اعتبار ۱۱میلیارد و ۳۶۱میلیون ریال را به عنوان پروژه های بنیاد مسکن در دست افتتاح داریم که بخشی از آن افتتاح شده اند.

پارسا بیان کرد: این فعالیت ها شامل بهسازی و اصلاح معابر روستایی از محل اعتبارات تملک دارایی استانی از محل اعتبارات بند ب قانون برنامه ششم توسعه و همچنین اعتبارات ملی غیر رایگان هستند.

وی افزود: این پروژه ها  بخش در بسطام بیارجمند و مرکزی و شامل عملیات فضا سازی جدول گذاری و زیر سازی و آسفالت به انجام رسیده این پروژه هایی است که در دهه فجر افتتاح کردیم.

رئیس بنیاد مسکن شاهرود گفت: در خصوص مسکن شهری نیز انجمن خیرینی که شکل گرفته در کنار مجموعه حساب ۱۰۰امام و بنیاد مسکن می تواند کمک هایی را صورت دهد که در در گذشته همین ظرفیت توانسته ۳۶۰ واحد مسکونی احداث و تحویل جامعه هدف بدهد.

پارسا بیان کرد: در حوزه مسکن شهری تعداد ۸۰۶ واحد آماه ساخت است که ۳۰۰واحد آن در حال حاضر در دست ساخت قرار دارد در حوزه مسکن شهری در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت بنیاد مسکن به عنوان قائم مقام وزارت مسکن و شهرسازی مسئولیت امورات مربوط به مسکن مهر رو به عهده داشت که ما توانستیم در ۵شهر شهرستان شامل بسطام مجن کلاته خیج و بیارجمند و رودیان مجموعا ۸۲۲ واحد مسکن مهر رو اقداماتش را انجام دهیم و افراد واجد شرایط از این تسهیلات بهره مند شدند.

وی گفت: در حوزه مسکن روستایی یکی از نکات ویژه و حساسی که مجموعه بنیاد مسکن اسرار زیادی به این موضوع دارد که ما خانه های روستایی را مقاوم کنیم.

رئیس بنیاد مسکن شاهرود گفت: به همین جهت طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی توسط همکاران ما در سطح کشور تهیه و تنظیم شد و به تصویب مجلس رسید و همچنان پایدار است.

پارسا گفت: تسهیلات کنونی برای مقاوم سازی مسکن روستایی ۴۰میلیون تومان به صورت قرض الحسنه با باز پرداخت ۱۵ساله که سه سال آن دوران مشارکت است با ۱۲ سال بازپرداخت، به متقاضیان داده می شود.

وی افزود: در کنار این طرح یک نظام فنی روستایی را شکل دادیم که می بایست خانه هایی که ساخته می شود در کنار آن افرادی که دارای صلاحیت نظام مهندسی ساختمان هستند در قالب این نظام فنی فعالیت کنند و اقداماتی همچون اعطای نقشه های مقاوم و همچنان نظارت بر ساخت و ساز روستایی را بر عهده داشته باشند که این نظام شکل گرفته و در اختیار روستایی های ما است و با گرفتن این تسهیلات روستاییان میتوانند نسبت به مقاوم سازی منازلشان اقدام کنند.

پارسا در ادامه گفت: بنیاد مسکن برای افراد بی بضاعت سقف ۸میلیون تومان بلا عوض برای اقشار کم درامد در نظر گرفته که این فارغ از اقشار کم درامد در حوزه زوج های جوان که می خواهند در روستا ها نسبت به ساخت مسکن اقدام کنند تا سقف ۸میلیون تومان اهدا کنند تا منازل احداث کنند

وی افزود: در برخی موارد شاهد بودیم برخی روستاها از این تسهیلات استفاده کردن و قادر نبودن که تکمیل کنند منازل خود را تسهیلاتی را از محل اعتبارات داخلی و تفاهم نامه ای که با بانک مهر ایران منعقد شد تا مبلع ۱۲ میلیون تومان قرض الحسنه برای تکمیل واحد های مسکونی خود نیز اهدا میشود.

رئیس بنیاد مسکن شاهرود گفت: اتفاقی در اول سال جاری شاهد ان بودیم در بحث بارندگی های فروردین ماه که تعدادی از منازل مسکونی در شهرستان آسیب دیدن که  236  واحد آن به صورت تعمیری بودن که با توجه به اعتباراتی که دولت در اختیار گذاشت و بنیاد مسکن اقدامات آن را انجام داد ۷ میلیون و ۵۰۰به صورت تسهیلات برای واحد های تعمیری و ۲میلیون ۵۰۰ هم به صورت بلا عوض و به ازای هر واحد تعمیری ۱۰پاکت سیمان اهدا شد که هدیه مقام معظم رهبری بود به بنیاد مسکن که ما توزیع آن را انجام دادیم

پارسا بیان کرد: در حوزه ساخت مسکن در بحث بارسازی ۹۹واحد مسکونی اسیب دیده بود که در دو حوزه شهری و روستایی تسهیلات و بلا عوض هایی در اختیار متقاضیان قرار گرفت نیز باید گفت در حوزه روستایی به هر کدام از واحد ها ۵۵ میلیون تومان وام قرض الحسنه پرداخت و ۲۱ میلیون تومان بلا عوض و ۸ تن سیمان رایگان که هدیه مقام معظم رهبری از بنیاد مستضعفان توسط بنیاد مسکن در روستا ها توزیع و اهدا شده است و در حوزه شهری تفاوت فقط در بلاعوض بود که ۶۵ میلیون تومان تسهیلات و ۲۹ میلیون بلا عوض پرداخت شد.

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 1 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن