اخبار ویژه

روایت سردار شعبانی از ناگفته های تاریخ/ جریان انقاب در شاهرود کمتر از شهرهای بزرگ نیست/ روایت اختفای هویدا در شاهرود/ بخش اول

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

سردار شعبانی یکی از مبارازن زمان انقلاب اسلامی شهرستان شاهرود است وی هم اکنون در دانشگاه افسری امام حسین(ع) سپاه تدریس کرده و به نوعی تئوریسین علوم سیاسی و نظامی محسوب می شود.

دهه فجر فرصتی است تا با این سردار پرافتخار دوران دفاع مقدس و همچنین انقلاب اسلامی به گفتگو بنشینیم. در ادامه این گفتگو را در بخش نخست می خوانید:

در آغاز درباره انقلاب و تاثیر گذاری آن بگویید؟

انقلاب اسلامی به مثابه زلزله ای بود که در دهه ۷۰ میلادی بلوک بندی های دنیا را عوض کرد و به اسم دین در جایی که کمونیست ها می گفتند افیون توده هاست، انقلابی درست شد که دو هزار و ۴۰۰ سال سلطه شاهنشاهی را در ایران سرنگون کرد لذا انقلاب پدیده بسیار بزرگی بود و پس لرزه هایی داشت که با گذشت ۴۰ سال هنوز نتایج آن دیده می شود.

شرایط امروز به گونه ای است که دشمنان نیز در کنار شرارت و حسادت، به انقلاب ما معترف هستند چرا که انقلاب ما برای مردم، برای اسلام و ضد استعماری بود و تنها دیگر ما نیستیم و در چله دوم انقلاب به لطف خدا بلوکی از لب دریای مدیترانه یعنی حزب الله لبنان تا عراق و سوریه و یمن و بحرین و .. خط مقاومتی را شکل داد که فراتر از جغرافیای سیاسی کشور ها است

در شهرها هم تحت ضعامت ولی فقیه، امام خمینی(ره) حماسه هایی به وجود امد به خصوص در استان سمنان و شهرستان شاهرود؛

و درباره شاهرود؟

شاهرود شهری با قدمت است با مردمی شهید پرور و همه جا که تظاهرات بر علیه سلطه شاه بود در شاهرود نیز این احساس انقلابی و پاک به وجود می آمد.

شاه در برخی شاه ها عضو گیری های خاصی با فرهنگ شاهنشاهی داشت در همین سمنان عنصر فاسدی مانند هژبر یزدانی از سرمایه داران بهایی مسلک طرفدار شاه همراه با هویدا نخست وزیر بهایی شاه تبلیغ می کردند و لذا شاه در این استان عقبه داشت. افرادی مانند سپهبد نصیری در استان سمنان گزینش شده بودند که کار انقلاب را دشوارتر می ساخت اما مردم آمدند و ایستادند.

در دوران انقلاب و دفاع مقدس به خصوص شهر شاهرود به دلیل نزدیکی به تهران و قم و مشهد فضای ویژه ای را تجربه می کرد که بخصوص با حضور اساتید حوزه و دانشگاه و چهره های علمی در این استان این فضا به مراتب بیشتر دیده می شد در این بستر اما حوادث زیادی هم پدید امد برای مثال در اواخر روزهای پیروزی انقلاب هویدا از وزارت و صدارت خلع شد و مدتی در یکی از باغات باقی مانده از زمان قاجار در جاده مجن با محافظانش اقامت داشت خبر رسید که مهمانانی امدند از جمله هویدا.

این برای ما خیلی مهم بود که در یک فرصتی اگر بتوانیم این جرثومه فساد جنایتکار را از بین ببریم لذا طرح حمله به مخفیگاه هویدا طراحی شده بود امکاناتی هم تدارک دیده شده بود.

هویدا نیز برای خودش گاردی را آورده بود و گفتند در هر شیفت ۳۰ نفر از باغ خانم عضدی حفاظت می کردند و یکی از مردم مجن می گفت ما با همان وضعیت پیش بینی شناسایی را کرده بودیم حتی به یاد داریم که این گارد ها سگ های بزرگی را داشتند که آموزش دیده بودند و از فاصله صد متری افراد غریبه را افشا می کردند لذا شرایط به گونه ای بود که امتیازاتی برای انان بود اما آنچه مشهود بود، فضای انقلاب اسلامی بود. برای مثال روستای ابرسج در یک مقطع ۳۱روحانی مجتهد از این روستا در مشهد، قم و … حضور یافتند که پنج نفرشان صاحب رساله هستند و این یعنی ظرفیت عظیم نیروی انسانی متناسب با فرهنگ انقلاب؛

درباره شهدا و چهره های ماندگار انقلاب شاهرود صحبت کنید

۱۳ شهید در شهرستان شاهرود در زمان انقلاب نشان می دهد که مردم نقش آفرینی خوبی را در زمینه مبارزات انقلابی داشته است و شاهرود از فضای پاک انقلاب اسلامی تنفس می کرد. در بسیاری از شهرها ساواک کسانی را می آورد که در برابر مردم قرار دهد و به نام شاه دوست زد و خورد ایجاد کند.

اما شاهرود خوشبختانه دارای بافت یک دستی است و همه انقلابی بودند و بجز یک برهه که تعدادی کولی را از ترکمن صحرا آورده بودند تا در سال ۵۷ مقابل مردم قرار دهند، دیگر شاهد این مسائل در شاهرود نبودیم و این بافت یکدست قوی به خصوص امامزاده ها و علما سبب شد تا فرهنگ دینی مردم شکل گیرد.

انقلاب ۲۲ بهمن ۵۷ پیروز شد و ۲۶ اسفندماه در گنبد شهری در استان گلستان قائله ای پیش آمد که فدائیان خلق و حزب توده و حزب خلق ترکمن درست شد و شهر با شورش مسلحانه به آشوب کشیده شد و شاید اولین نیروهایی که برای کمک به مسلمان شیعه و سنی در برابر تهاجم زورگویان کمونیست های فدایی خلق رفتند نیروهای شاهرودی بودند و در دو جنگ یعنی هم در فروردین ۵۸ و هم در ۱۹ بهمن در جنگ دوم گنبد حضور شاهرودی ها موثر بود و تا قلع و قمع کامل مزدوران و چریک های وارداتی ایستادگی کردند و همکاری اهل سنت با ما قابل تحسین بود.

شاهرود دارای مراجع بنامی چون آیت الله عظمی شاهرودی، آیت الله سید محمود شاهرودی از چهره های انقلابی و … ظرفیت های منطقه هستند و زیرساخت آن در دوران انقلاب اسلامی شکل گرفته است. تاریخ انقلاب و مبارزات آن در شاهرود کمتر از اصفهان یا تبریز نیست برای مثال در شاهرود ۹۷ تظاهرات تا پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد و در شهری مانند تبریز ۱۰۸ راهپیمایی و همانطور که می بینیم نقش شاهرودی ها در انقلاب پررنگ بوده است.

شاهرود شهدای بزرگی چون میرغفوریان، ناصر بیاری، احسان فر و … را تقدیم انقلاب اسلامی کرد و مبارزانی که بسیار طراز اول بودند و مورد برخورد ساواک اما به فیض شهادت نرسیدند. برای مثال انجمن مذهبی دانش آموزان انقلابی شاهرود در منزل مرحوم قزوینی تشکیل جلسه می داد و فضایی برای تربیت نسل انقلابی جدید بود که از آن ها نیز باید در کنار شهدا یاد کرد.

این گفتگو ادامه دارد …

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن