اخبار ویژهشاهوارشهرییادداشت

چالش های مدیریت شهری شاهرود ادامه دارد/ چه کسی ضرر می کند ؟

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا، اختلافات بین شورای شهر و شهردار شاهرود از یکسال پیش جوانه زده بود اما اوج آن به زمان انتخابات رسید و هفته نخست اسفند ماه بود که این زخم چرکین سر باز کرد.

احمدی در انتخابات از خانی حمایت کرد و این حرکت مورد انتقاد شدید شورای شهر قرار گرفت. بلافاصله شورای شهر اختیارات شهردار را کاهش داد تا شهردار علناً نتواند هیچ کاری در شهر صورت دهد.

ابتدا شائبه انتخاباتی بودن این امر پیش آمد برخی معتقد بودند که شهردار از خانی حمایت کرد و چون اعضای شورای شهر از عجم و حسینی حمایت می کردند مورد غضب آن ها قرار گرفته است موضوعی که البته تکذیب شد و شورای شهر اعلام کرد که این امر به انتخابات ربطی ندارد و از ماه ها قبل این تصمیم گرفته شده بود.

صحبت شورای شهر این است که شهردار درباره بسیاری از مسائل به ویژه مسائل مالی و قراردادها به شورای شهر پاسخ نمی دهد مثلا استخدام برخی مهندس ها یا برون سپاریها و قراردادها. اما شنیده می شود از سوی طرفداران شهردار نیز بیان شده که شهردار اگر ساعت ها هم درباره این مسائل توضیح دهد شورای شهر قانع نمی شود.

این گمانه زنی ها همگی به صورت شائبه مطرح می شوند اما در این بین چند موضوع اصلی را باید مد نظر داشت نخست اینکه در این بین کسی جز مردم شهر شاهرود از بروز این اختلافات متضرر نمی شود.

مردمی که تازه داشتند لذت سامان گرفتن شهر را می چشیدند آن هم پس از دوران رکودی که در زمان شهردار قبلی بوسطه تخصیص حجم عظیمی از بودجه شهر جهت خرید و تملک ملک بزرگ البرز شرقی بر شهر حاکم شده بود.

موضوع بعد اینکه چرا دقیقا این مسائل نزدیک عید نوروز و درست زمانی که شهرداری نیازمند بودجه است تا شهر را گل کاری و آذین بندی کند رخ داده است. وحیدنیا عضو شورای شهر در این خصوص در گفتگو با شاهوار فردا عنوان داشت: از ماه ها قبل قرار بود این اقدامات جدی انجام شود لکن به دلیل درک شرایط کشور و به تبع آن شهر شاهرود از زمان ۱۳ آبان تا به امروز به تعویق افتاده است. ماجرای بنزین و شرایط حساسی که بر کشور وارد کرد از جمله علل این تعویق بوده ، دهه فجر و پس از آن انتخابات دیگر عوامل مهم این تعویق بوده است و با پایان یافتن انتخابات سریعترین زمان برای بررسی وضعیت شهردار و پاسخ به سوالات شورا بود.

این عضو شورای شهر همچنین گفت: متاسفانه شهردار هربار از پاسخ به سوالات شورا طفره رفته و با فرار از پاسخگویی به تعبیری به شورا دهان کجی کرده است. موضوع مهم اما برای شورا این گونه رفتارها نیست بلکه شورا منتخب مردم است و خود را در برابر رایی که از مردم گرفته و نیز در برابر خدای متعال پاسخگو می داند.

سوال کلیدی از مردم عزیزی که به حق از اقدامات ارزشمند جناب شهردار حمایت می کنند که ما نیز از هر اقدامی که منجر به پیشرفت شهر می شود حمایت می کنیم این است که اگر خدای ناکرده در این بین حیف و میل بیت المال یا خدای ناکرده اختلاسی حادث شد، همین مردم عزیز که ولی نعمتان ما هستند، شورا را مورد عتاب و استیضاح قرار نخواهد داد که ما شما را انتخاب کردیم که هم پیشرفت شهر را موجب شوید هم از اموال و سرمایه ما مردم حفاظت و حراست کنید. پس چرا کوتاهی کردید؟ شورا خواسته زیاد و نابجایی ندارد؛ صرفا خواستار پاسخگویی و شفافیت در امور شهرداری، مالی و قراردادهاست که در جریان نیستیم. یادمان نرود که کرباسچی هم با آن حجم کار متاسفانه دارای مسائلی بود که منجر به آن قضایا شد.

اما نکته بعد اینکه چرا این دعواها بجای حل شدن در جلسات شورا به رسانه ها کشیده شده و هر کس دیگری را در فضای عمومی مورد پرسش قرار می دهد.

اینکه در درون شورای شهر هم امروز اختلاف وجود دارد آیا موجب تضعیف پارلمان شهری نمی شود؟ در این بین چه کسی ضرر می کند؟

این ماجرا در نهایت ممکن است به جدایی شهردار از شاهرود منتهی شود چرا که حتی اگر مسائل حل هم شود با بروز این همه اختلافات شاید دیگر شهردار نتواند با این شورا کار کند.

از طرف دیگر برخی مسائل از سوی شورای شهر مطرح می شود که به نظر منطقی هستند برای مثال شهردار باید درباره قرار داد های برون سپاری خود مسائل را شفاف بیان کند چرا که شورای شهر نماینده مردم هستند.

اما در نهایت باید گفت این اختلافات می بایست حل و فصل شوند آن هم در فضای گفتگو و نه رسانه هایی که هرکدام از این آب ماهی خود را می گیرند.

لازم به ذکر است که خدمات شهردار به این شهر به واقع قابل تقدیر است شهردار در دو سال آنقدر کار برای این شهر کرد که دوست و غریبه آن را ستوده و تغییر و پیشرفت را بوضوح لمس می کند در نتیجه ابتدا باید وی را تکریم و سپس مورد احترام قرار داد.

همچنین شهردار امروز طرفداران فراوانی هم دارد که نمونه آن ایجاد کمپین طرفداران شهردار با ۳۳ هزار عضو آن هم فقط در ۸ روز را می توان اشاره کرد در نتیجه از این اختلافات فقط مردم متضرر می شوند امید است به زودی شاهد رفع این مشکل به صلاح شهر و مردم مان باشیم و نه افراد و اشخاص

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن