اجتماعیاخبار ویژهاستاناقتصادیشاهوارشهریگزارش

گرانی مهمان یلدایی مردم شاهرود/ دستان خالی و صورتی که با سیلی سرخ می شود

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

یلدا نزدیک است اما آنچه امسال مردم شاهرود را مانند دیگر نقاط کشورمان آزرده، قیمت های عجیب و غریب محصولات و مواد خوراکی است اقلامی که سبب شده تا مردم در یک وضعیت دشوار قرار گیرند شرایطی که دستان خالی را به صورتی که با سیلی سرخ می شود، گره می زند.

به گزارش شاهوار فردا، این روزها کافی است سری به خیابان مزار و هسته مرکزی شاهرود بزنید تا ببینید مردمی را که یا پیاده و سواره از مقابل مغازه ها عبور می کنند و یا مقداری صبر می کنند، نگاه می اندازند و باز می گذرند چرا که قدرت خریدی دیگر وجود ندارد.

مردم گرانی را این روزها با گوشت و پوست و خون خودشان بیش از هر زمان دیگری احساس می کنند گزارش مرکز آمار ایران نشان می دهد که تورم در استان سمنان ۴۲ درصد است و تورم خوراکی ها حتی بیشتر یعنی ۵۵.۶ درصد! که البته آنچه در واقعیت بازار وجود دارد، چیزی فراتر هم می باشد.

دولت سیزدهم با وعده ساماندهی به شرایط روی کار آمد اما باید اذعان کرد که آن قدر اوضاع از دولت قبل خراب است که تا ساماندهی همه اوضاع، مقدار بیشتری زمان می طلبد.

این روزها مهمترین چالش دولت سیزدهم در حالی اقتصاد است که مسئولان استان سمنان در عین شگفتی سعی دارند تا اوضاع را عادی جلوه بدهند برای مثال استانداری سمنان اعلام می کند که تورم استان سمنان از نرمال کشوری پائین تر است! یا در واکنش دیگر به گرانی ها اعلام می شود که نظارت بر بازار تشدید شده است و مردم تخلفات را با ۱۲۴ درمیان بگذارند.

ایرنا روز گذشته اینفوگرافی را منتشر کرده که در آن هزینه های یک شب یلدایی با شام و آجیل و میوه را برای خانواده چهار نفره حساب کرده است طبق اعلام همین خبرگزاری منصوب به دولت یک خانواده چهار نفره برای یک یلدای ساده آن هم بدون دسر و انواع چیزهای تجملاتی ۶۱۳ هزار تومان باید خرج کنند.

شگفت آور اینکه مردم از گرانی ها در رنج هستند و روز به روز هم قیمت ها گران تر می شود تا جایی که برنج به بیش از ۵۵ و حتی ۶۰ هزار تومان در هر کیلوگرم می رسد. باید چه کرد؟

ریشه گرانی در سیاست های اقتصادی نادرستی است که در این یکی دو دهه اخیر گریبان کشور را گرفته است دولت سیزدهم تمام تلاش خود را برای اصلاح امور در پیش گرفته اما باید به او وقت داد تا بتواند شرایط را بهبود ببخشد.

دولت سیزدهم در حالی دولت را تحویل گرفت که شرایط بسیار اسفناکی بر جامعه حاکم بود اما اصلاح روند ها بسیار دشوار هستند ضمن اینکه برای دولتمردان در سطح استان سمنان و همچنین کشور آرزوی موفقیت داریم، باید این نکته را نیز متذکر شویم که اقدام عاجل برای معیشت مردم چپ و راست، بالا و پائین و بنفش و سبز و زرد و سفید نمی فهمد.

مردم امروز حتی در معاش روز خودشان هم درمانده اند و بازی های سیاسی علاج درد مردم نیست. از سوی دیگر سوال جدی ما این است که در واقع مجلس چه می کند؟ چرا خبری از طرح هایی که می تواند به معیشت مردم کمک کند، شرایط خودرو و مسکن و واردات و ارز و … را ساماندهی کند نیست؟

شاید بهتر باشد که مسئولان ما خود را جای کارگری بگذارند که با ۴میلیون تومان درامد و یک میلیون تومان اجاره خانه و ۵۰۰ هزار تومان قسط در مقابل مغازه شیرینی فروشی و آجیل فروشی خیابان مزار شاهرود ایستاده است یک دستش را شرم و دست دیگرش را امید گرفته است. امید به آینده ای که مشخص نیست به کدامین سو او را می برد.

افزایش حجم نقدینگی در سال‌های اخیر که به خصوص در سال جاری طبق اعلام کارشناسان و مسئولان به بالاترین میزان خود طی چهار دهه اخیر رسیده، یکی از عواملی است که باعث شده تورم در کشور و بالتبع استان سمنان افزایش یابد.

خبرگزاری اقتصادی تحلیل بازار درباره وضعیت اقتصادی استان سمنان نوشت: طبق آخرین اعلام مراجع، تورم استان سمنان دریک ساله منتهی به میانه پاییز ۱۴۰۰ کمی بیش از ۴۲ درصد بوده است همچنین آمارها نشان می‌دهد که تورم نقطه به نقطه یا همان تورم مقطعی ۳۵.۸ درصد است و شگفت‌آور اینکه تورم اقلام خوراکی به ۵۵ درصد رسیده است به عبارت دیگر اقلام خوراکی در سطح استان سمنان نسبت به پاییز ۹۹ بیش از ۵۵ درصد گران‌تر هستند.

یک تعبیر دیگر نیز می‌توان از این آمار داشت و آن هم اینکه قدرت خرید مردم در یکسال اخیر نصف شده است زیرا هیچ حقوق و مزایایی در هیچ دستگاه اجرایی و دولتی و بخش خصوصی در این یکسال ۵۵ درصد افزایش پیدا نکرده که قیمت‌ها این چنین ارتقا پیدا کرده‌اند.

امروز نقدینگی آنقدر بزرگ شده که شکستن شاخش کار دشواری است اما شدنی است و باید دید که دولت جدید به خصوص با بودجه ای که در آن مالیات و درآمد های دولت بیشتر شده می تواند از عهده کارها بر بیاید؟ زمان همه چیز را روشن می سازد.

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن