اخبار رواناخبار ویژهاستاناقتصادیشاهوارگزارش

تفاوت ها در نگاه مسئولان/ ۷۰ کیلومتر از اجرای شبکه فاضلاب شهری سمنان باقی مانده است/ از فاضلاب شاهرود چه خبر؟

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

مسئولان استانداری سمنان می گویند ۷۰ کیلومتر از اجرای شبکه فاضلاب شهری سمنان باقی مانده است در حالی که فاضلاب شاهرود همچنان در مرحله ابتدایی اجرا باقی مانده است.

به گزارش شاهوار فردا، چند روز قبل بود که سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان با بیان اینکه ۷۰ کیلومتر از اجرای شبکه فاضلاب شهری سمنان باقی مانده است، گفت: استفاده از بازتولید پساب شهر سمنان مورد تاکید است.

حمیدی در حالی اعلام کرد که «استفاده از بازتولید پساب شهر سمنان، امری مهم و از جمله مسائلی است که در دستور کار استانداری سمنان قرار دارد.» که گویی فاضلاب دیگر شهرها به خصوص شاهرود دارای اهمیت نیست!

حمیدی سرپرست معاونت عمرانی استاندار سمنان در نشست روزهای قبل خود بیان کرد: برای ما بهره برداری از این طرح حائز اهمیت است چرا که به دلیل کم آبی، استفاده از پساب و باز چرخانی آن در آینده به مسئله‌ای ضروری و ارزشمند تبدیل خواهد شد.

وی افزود: با توجه به اعلام آمادگی جدی شهرداری و شورای شهر سمنان در خصوص ادامه و به اتمام رساندن پروژه تصفیه خانه پساب شهر سمنان، شهرداری باید در آینده و فرارسیدن فصل گرما، پیش بینی‌های لازم را برای مدیریت بوی تصفیه خانه در دستور کار قرار دهد از سوی دیگر اما جبران عقب ماندگی زمانبندی اجرای پروژه نیز باید برای تسریع در امور و سرعت بخشیدن به روند اجرایی عملیات، از سوی شهرداری در دستور کار قرار گیرد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان با بیان اینکه در واگذاری آب خروجی، شهرک صنعتی باید در اولویت استفاده قرار بگیرد تا بخشی از آب مورد نیاز صنعت تأمین شود، گفت: برای مساعدت به شهرداری در خصوص تکمیل تصفیه خانه فاضلاب شهر سمنان و ارتقا خروجی آب به منظور استفاده در بخش صنعت و مدیریت فضای سبز شهری از تمام ظرفیت‌ها استفاده خواهد شد.

در حالی صحبت از تکمیل پروژه فاضلاب ۳۰۰ کیلومتری سمنان می شود که اصلا شاهرود گویا وجود ندارد! طرحی که به نظر می رسد در دهه ۸۰ آغاز و هنوز هم به اتمام نرسیده و نیازمند توجه مسئولان است. از سوی دیگر گفته شده که برای تکمیل پروژه فاضلاب سمنان قرار است اعتبارات خوبی منظور شود اما چرا این امر در شاهرود صورت نمی گیرد؟

مگر نیاز به پساب صنعتی و کشاروزی و … برای شاهرود وجود ندارد؟ مگر در سفر هیئت دولت به استان سمنان وزیر نیرو صراحتاً اعلام نکرد که تنها شهرستان دارای تنش آبی در استان سمنان شاهرود است؟ باید دید که آیا مسئولان درباره فاضلاب شاهرود نیز طرحی خواهند داشت یا خیر؟ پساب تولیدی و بازچرخه آب در فاضلاب شهری می تواند برای کمبود آب کشاورزی و صنعت شاهرود مفید باشد اما به شرطی که نگاه متوازنی وجود داشته باشد.

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − نه =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن