اجتماعیاخبار رواناخبار ویژهاستانراه و شهرسازیشاهوارشهریگزارش

تنها ۳۰ درصد از معابر و اماکن عمومی مناسب سازی شده است/ انتظار معلولان از مسئولان شهری

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

به تازگی مدیرکل بهزیستی استان سمنان اعلام کرده که تنها ۳۰ درصد از معابر این استان برای معلولان مناسب سازی یا همان متناسب سازی شده است در حالی که نیاز جامعه معلولان این است که بیش از گذشته به موضوع مهم تسهیل در آمد و شد آنها پرداخته شود.

به گزارش شاهوار فردا، خیابان های شهرهای استان سمنان به خصوص شاهرود که بیشترین جمعیت معلولان استان سمنان را نیز دارد، مناسب تردد این قشر نیست. خیابان هایی مملو از پستی و بلندی که در زمان شهرداری دوره اول احمدی و دوره حاجی محمد علی اقداماتی برای تسطیح معابر شد اما چند وقتی است که این اقدامات متوقف شده است.

از سوی دیگر گذاشتن موانع بزرگ در ابتدای خیابان ها آن هم در امتداد پازل فرش های ویژه معلولان بدون هشدار سبب شده تا مشکلاتی برای معلولان پدید بیاید.

حالا اما مدیرکل بهزیستی استان سمنان در نشست خبری خود اعلام کرده که تنها ۳۰ درصد از معابر و اماکن عمومی استان مناسب سازی شده است.

علیرضا ایزدپور گفته انتظار بر این است که با همکاری دستگاه‌های اجرایی و خدماتی و شهرداری‌های استان شاهد عملکرد بهتری در این زمینه برای معلولان شاهد باشیم.

ایزد پور با بیان اینکه در زمینه مناسب سازی فضاهای شهری و حمل و نقل عمومی باید بیش از گذشته پیگیری، اقدام، همکاری و همراهی صورت پذیرد، ابراز داشت: بررسی مجتمع‌های بین راهی با همکاری راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان سمنان برای استفاده مسافران معلول از جمله اقدامات و پیگیری‌های صورت گرفته در استان بوده است.

وی با بیان اینکه کمیته تخصصی مناسب سازی شهری استان سمنان نقشه‌های مرتبط با مناسب سازی در شهرهای استان را تهیه کرده است، گفت: بررسی فضاهای آموزشی و مدارس سطح استان با همکاری آموزش و پرورش و نوسازی و تجهیز مدارس از دیگر اقداماتی است که در این زمینه صورت گرفته است.

سال گذشته همچنین اتوبوس مخصوص معلولان در شاهرود توسط شهرداری راه اندازی شد اما آنطور که یک معلول به خبرنگار شاهوار فردا می گوید تاکنون موفق نشده از این سرویس، خدمات دریافت کند و مشخصا هم معلوم نیست آیا این زیرساخت هنوز فعال است یا خیر؟

آنچه مسلم است این است که متناسب سازی پیاده راه ها و معابر شاهرود چندی است رها شده و بخش اعظم آن هم به چالش های مدیریت شهری باز می گردد که مدت ها وقت و انرژی شهر را گرفت تا مصروف بازی های سیاسی شود درست در زمانی که می شد این زمان و وقت را صرف خدمت به مردم کرد.

معلولان امروز بیش از هر زمان دیگری امید دارند که مسئولان مشکلات را برطرف کنند از سوی دیگر اما بهزیستی سامانه ای را هم در نظر گرفته تا معلولان شکایت هایشان را اعلام کنند.

سامانه پیامکی معبر به شماره ۳۰۰۰۰۱۲۳۲۲ برای اعلام مشکلات معلولان در زمینه مناسب سازی معابر و اماکن عمومی در نظر گرفته شده است

معلولان توسط این سامانه مسائل و نیازهای خود را برای بهزیستی استان ارسال دارند تا موضوعات حداقل در کارگروه های مربوطه طرح شود هرچند امکان دارد تا اجرای آن مدت ها طول بکشد!!

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن