اخبار ویژهاقتصادیسیاسیشاهوار

فاجعه زیستی در انتظار شاهرود
باقری رئیس آبفای شاهرود: ۳۰۴ لیتر بر ثانیه کمبود آب داریم/ تا کی از چاه آب بکشیم؟!

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا؛ بعدازظهر امروز باقری در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه ی شاهرود از توقف پروژه ی انتقال آب چاه ها و چشمه سارهای قطری خبر داد.

وی که در آستانه ورود به فصل گرما و تنش آبی در شهرستان میزبان اصحاب رسانه ی شاهرود بود، از بحرانی که در انتظار مردم شاهرود است خبر داد و افزود: متاسفانه شاهرود به عنوان تنها شهرستان استان از هیچ منبع دائمی آب برخوردار نبوده و هر لحظه ما را به بحران نزدیک و نزدیکتر می کند.

رئیس آب و فاضلاب شهرستان شاهرود با بیان اینکه تمام شهرستان های استان از یک منبع دائمی آب برخوردارند افزود: گرمسار از حبله رود، سمنان از سد فینسک و سرچشمه های چاشم و دامغان از سد شهید شاهچراغی به عنوان منابع دائمی آب بهره مندند اما مردم شاهرود از یک منبع آب دائم برخوردار نیست.

باقری ضمن نمایش برخط وضعیت مخازن آبی شاهرود از جمله دبی خروجی چاه ها وومنابع ذخیره آب شاهرود، به منبع های خالی ذخیره و پمپاژ آب اشاره کرد و افزود: در وضعیت تنش آبی این مخازن غالبا به حداقل ظرفیت خود رسیده و موجب می شود که پمپاژ آب به صورت خودکار متوقف شود و این خارج از کنترل کنترل مدیران است چرا که آبی برای پمپاژ وجود ندارد.

وی همچنین به میزان مصرف آب در بخش های خانگی، صنعتی و کشاورزی اشاره کرد و افزود: حدود ۹۰ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف شده و تنها ۱۰ درصد آن در بخش مصارف خانگی و صنعتی است.

باقری در پاسخ به سوال یک خبرنگار در این باره گفت: مسئول نظارت و کنترل مصرف در بخش کشاورزی با آب و فاضلاب نبوده بلکه با سازمان آب منطقه ای است افزود: متاسفانه بسیاری از مراحل تامین آب خانگی نیز که برعهده ی ما نیست را ما بر دوش می کشیم در حالی که تامین آب با آب منطقه ای است و آبفا تنها وظیفه ی تحویل و توزیع آب تامین شده را برعهده دارد.

رئیس آب و فاضلاب شهرستان شاهرود ضمن ارائه گزارشی از عملکرد اداره ی متبوع خود از جذب اعتبارات متعددی خبر داد و افزود : با تلاش خانی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، اعتبارات خوبی در سفرهای رئیس جمهور و کمیسیون عمران مجلس به استان و شاهرود ، جدب شد که امیدواریم در آینده ی نزدیک شاهد افتتاح طرح های مورد نظر باشیم.

باقری با اشاره به ممانعت ها و مخالفت های برخی در انتقال آب چشمه سارهای قطری به شاهرود اشاره کرد و گفت: علیرغم مصوبات ملی و با شکایت استان گلستان جهت اجرای این پروژه ی بسیار مهم که سرنوشت مردم شاهرود را رقم خواهد زد، حکم جلب بنده را صادر نموده که با تلاش همکاران حقوقی و ارائه اسناد و مدارک مصوبات ملی از اتهامات وارده تبرئه و از بازداشتم جلوگیری شد، هرچند مشکل اساسی مردم یعنی تامین آب مطمئن مردم که مطالبه همه ی مردم شاهرود، امام جمعه و مسئولان است بر زمین مانده است.

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 2 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن