اخبار ویژهاستانخانوادهشهری

تب کریمه کنگو در استان سمنان گزارش نشده است

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان با بیان اینکه تب کریمه کنگو تا کنون در این استان گزارش نشده است، گفت: سمنان استان پاک از لحاظ تب کریمه گنگو شناخته شده است.

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا، حمیدرضا حسینی ظهر چهارشنبه در گفتگویی با موضوع بیماری های واگیر بین انسان و دام بیان کرد: تا کنون در استان سمنان شیوع بیماری تب کریمه کنگو گزارش نشده است.

وی گفت: بیماری تب کریمه کنگو نوعی بیماری ویروسی است که از طریق گزش دام توسط نوع کنه بروز می‌کند

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان بیان کرد: سمنان از استان‌های پاک کشور از لحاظ آلودگی دام به بیماری تب کریمه کنگو است.

وی گفت: سم‌پاشی از جمله اقدام های پیشگیرانه در برابر شیوع بیماری تب کریمه کنگو محسوب می‌شود و این اقدام در روستاهای‌ سراسر استان سمنان با همکاری بسیج عشایری و مشارکت بسیج سازندگی انجام می‌شود.

حسینی تصریح کرد: محیط و بدن دام برای پیشگیری از بیماری تب کریمه کنگو سمپاشی می‌شود و تاکنون سه هزار و ۸۰۰ لیتر سم خریداری و در شهرستان‌ها توزیع شده است.

وی یادآور شد: بیماری ویروسی تب کریمه کنگو در اثر تماس با دام آلوده و گوشت آلوده به انسان منتقل می‌شود، اما ویروس عامل این بیماری به شدت به سرما حساس است و در اثر سرما غیرفعال می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: دام در کشتارگاه‌ها با نظارت دامپزشکی ذبح و بعد از ۲۴ ساعت جمود در بازار عرضه می‌شود و شهروندان با خرید گوشت از مراکز معتبر عرضه گوشت از ابتلا به بیماری مصون می مانند.

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا، تمام استان های همجوار سمنان شامل اصفهان، گلستان، تهران و مازندران موارد ابتلا به تب کریمه را بیان کرده اند و این عجیب است که در سمنان هیچ موردی گزارش نشده است! از سوی دیگر مدیرکل دامپزشکی استان سمنان به موارد گزارش این بیماری اکتفا می کنند و این یعنی امکان دارد موردی در استان وجود داشته باشد اما گزارش نشده باشد. لذا شهروندان باید بیش از پیش مراقب این بیماری بوده و گوشت را قبل مصرف ۲۴ ساعت فریز کنند.

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + هشت =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن