اجتماعیاستانشاهوارشهریگزارش

اذعان به حل مشکلات درمانی در سمنان/ سهم شاهرود میامی کجاست؟

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

خبرگزاری ایرنا امروز از کیفیت بالای خدمات در بیمارستان کوثر سمنان و رفع تمام مشکلات آن در حوزه بهداشتی و درمانی خبر داد این در حالی است که میامی اصلا بیمارستان ندارد و شاهرود هم که دارد مشکلات از در و دیوارشان بالا می رود.

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا، ایرنا روز سه شنبه دوازدهم شهریورماه ۹۸ نوشت: مهرماه سال گذشته بود که بر روی خروجی خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) مرکز سمنان گزارشی با عنوان « بیمارستان کوثر سمنان و مشکلاتی که حل شدنی است» قرار گرفت.

هنوز یک سال از انتشار این گزارش نگذشته است که بار دیگر با مراجعه به بیمارستان کوثر روی دیگر سکه را که از فعال شدن توانایی‌های نهفته طرح تحول نظام سلامت حکایت دارد را نظاره کردیم. حالا دیگر اورژانس شلوغ نیست، در صف‌ پذیرش تنها ۲ نفر ایستاده اند، تخت‌ها به فاصله کمی از هم قرار نگرفته‌اند و از پذیرش بیماران در راهرو هم خبری نیست. بیماران با پرده‌های آبی رنگ از هم جدا شده‌اند، اما پرستاران و رزیدنت‌ها دیگر به مشقت از لابه‌لای تخت‌ها خودشان را به بالین بیمار نمی‌رسانند.

تفکیک و راه‌اندازی بخش‌های مختلف در این بیمارستان و همچنین تقویت سامانه گویای نوبت‌دهی از دیگر مواردی است که معماریان به آن‌ها اشاره دارد که سبب کاهش زمان پذیرش و حضور متقاضیان در بیمارستان شده و بهبود کیفیت و خدمات و در نتیجه افزایش رضایت مردم را به دنبال داشته است.

در این گزارش سپس از رئیس بیمارستان کوثر سمنان گفتگویی گرفته می شود که فاتحانه از اقدامات صورت گرفته در این مجموعه درمانی می گوید. اما سوالی که برای مخاطبان استان سمنان در این گزارش مطرح می شود این است که آیا وضعیت دیگر بیمارستان های استان هم گل و بلبل است؟

به همین بهانه نگاهی به مشکلات سه بیمارستان استان سمنان می اندازیم تا ببینیم وضعیت آیا همه جا گل و بلبل است یا در سمنان فقط باید این وضعیت باشد و در دیگر شهرها هم نبود، نبود !

بیمارستان معتمدی گرمسار: این بیمارستان سال ها است که محل مراجعه مردم گرمسار و ایوان کی و آرادان است و البته همیشه شلوغ و از نظر بهداشتی وضعیتی اسفبار دارد از طرف دیگر بسیاری امکانات را هم ندارد تا جایی که صدای کاتب نماینده گرمسار در مجلس نیز درآمد و در روز نهم خرداد ماه ۹۸ در نشست بررسی مسائل بهداشت و درمان گرمسار گفت:

وجود نواقص در نحوه ارائه خدمات درمانی به مردم اعتماد آن‌ها را از شبکه بهداشت و درمان سلب می‌کند، این امر می‌تواند فاجعه سنگینی را در شهرستان به بار آورد از سوی دیگر تکمیل کادر نیروی انسانی در بیمارستان معتمدی گرمسار و جذب نیروهای متعهد، متخصص و سرآمد در دستور کار دانشکده علوم پزشکی این منطقه قرار گیرد.

کمبود تجهیزات و نیروی متخصص دیگر مشکل بیمارستان گرمسار محسوب می‌شود همچنین بیمارستان معتمدی دچار کمبود تخت بیمارستانی به خصوص ناکافی بودن برخی از تجهیزات مانند رادیولوژی، سونوگرافی و تخت‌های بخش اورژانس برای بیماران، نبود کیت لازم آزمایشگاه برای بیماران سرپایی و … است.

بیمارستان معتمدی گرمسار در بخش خدمات پزشکی هم با تعطیلی درمانگاه، نداشتن دستگاه دیالیز، نبود داروخانه شبانه روزی و تزریقات در بیمارستان، کمبود پزشک متخصص برای تکمیل شیفت‌ها در بیمارستان مانند سونوگرافی، قلب، مغز و اعصاب و … و نداشتن متخصص دندانپزشکی کودکان و متخصص ریشه دندان روبرو است.

از طرف دیگر فضای فیزیکی در کلینیک تخصصی امام (ره) گرمسار متناسب با تعداد مراجعان نیست که موجب اعتراض و نارضایتی مردم شده است.

بیمارستان امام حسین(ع) شاهرود:

این بیمارستان یکی از سرآمد ترین بیمارستان های استان سمنان محسوب می شود اما مشکلات متعددی از جمله نبود بهداشت، صف های طولانی، عدم وجود داروخانه در درون بیمارستان و اجبار بیماران برای حضور ۸۰۰ متری بیماران در یک داروخانه خصوصی به دلیل فقدان داروخانه، عدم پوشش برخی بیمه های روستایی قبل از تائید پزشک خانوار و معطلی در اورژانس، تخت های چفت در چفت هم در اورژانس که کم مانده دیگر تخت بیماران دوتا یکی شود و … در زمره مهمترین مشکلات این بیمارستان هستند.

در بیمارستان بهار اما تجهیزاتی برای عکس گرفتن وجود دارد حتی ام آر آی بچه ها برای اولین بار در استان سمنان در این بیمارستان تجهیز شده اما در آن بسته است و از آن استفاده نمی شود به همین دلیل حجم بیماران بیمارستان امام حسین(ع) بسیار زیاد است مشکلاتی که البته قول رفع آن ها داده شده و امیدواریم تا پایان سال شاهد برطرف شدنشان باشیم.

یکی از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود اما در گفتگو با خبرنگار شاهوار فردا، گفت: بزرگترین اورزانس کشور با مساعت بیش از پنج هزار متر مربع زیربنا در دست ساخت است که ان شالله تجهیز آن در بیمارستان امام حسین(ع) تمام مشکلات شلوغی اورژانس را برطرف می کند.

دکتر شیبانی گفت: این اورژانس پیشرفت فیزیکی کاملی دارد و تجهیز آن در صورت اتمام می تواند پروژه را برای افتتاح آماده سازد که ان شالله این کار در آینده نزدیک رخ می دهد تا دغدغه مردم شهرستان به خصوص در شاهرودی که همواره محل تردد میلیون ها زائر رضوی است، رفع شود.

بیمارستان ۳۲ تخت خوابی میامی

قرار بود ۳۲ تختخوابی شود کلنگش را یک دهه قبل زدند اما گفتند ۶۴ تخت خوابی شود امروز به جایی رسیده که مردم میامی می گویند همان ۳۲ تخت خوابی هم نه! ۱۰ تخت خوابی هم که شده باشد ما قبول داریم فقط ساخته و افتتاح شود

بی توجهی سال به سال دارد وضعیت این بیمارستان را وخیم می کند مجموعه ای که روزگاری می شد آن را با ۵۰۰ میلیون تومان ساخت حالا آنقدر سال ها گذشته که با ۱۰ میلیارد تومان هم تکمیل و تجهیز نمی شود.

سهم مردم میامی اما امروز از بیمارستان چیست! جز یک درمانگاه و یک داروخانه که آن هم در درون بیمارستان قرار ندارد و مردم شب ها باید برای تهیه دارو به شاهرود بیایند! هرچند این مشکل در حال برطرف شدن است و قرار شده سرمایه گذار بخش خصوصی تنها داروخانه میامی شعبه ای را هم در بیمارستان راه اندازی کند اما اگر این سرمایه گذار نبود باید مردم به شاهرود سفر می کردند؟

 پذیرفتن خطر زدن به جاده آن هم ساعات شب و در هر اقلیم هوایی و شرایط آب و هوایی کاری است که اهالی میامی برای دریافت خدمات بیمارستانی انجام می دهند! مشکلاتی که عدیده هستند و کسی به آن ها رسیدگی نمی کند تا اینکه در نهایت فرماندار این شهرستان در هفته دولت گفت:

با پیگیری‌های صورت گرفته طی روزهای آتی پیمانکار این بیمارستان ۳۲ تخت‌خوابی آغاز به کار می‌کند. امیدواریم هرچه سریع‌تر این بیمارستان را تکمیل کنیم تا تجهیز آن نیز از سوی علوم پزشکی صورت گیرد و ما شاهد خدمت‌رسانی به مردم میامی که سال‌ها منتظر این طرح هستند و همچنین زائران رضوی باشیم.

موضوعی که ده سال است مدام گفته می شود و اما مردم میامی چیزی به نام بیمارستان هنوز ندیده اند.

سایت خبری تحلیلی شاهوار فردا آماده پذیرش نقطه نظرات مردم استان درباره کمبود های بهداشتی و درمانی در شهرهای مختلف است لطفا مسائل و مشکلات شهری و روستایی خود به خصوص در حوزه درمان را با ما درمیان بگذارید.

امیدواریم استانداری سمنان روزی اعتباراتی که در اختیار بخش درمانی شهرستان سمنان و سایر شهرستان های استان را منتشر کند تا شاهد باشیم که این اعتبارات چقدر متوازن هستند.

مطالبه مردمی اما توزیع عادلانه و متوازن اعتبارات و بودجه ها است.

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + پانزده =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن