شاهوارمذهبی

شاهرود در روز عید غدیر غرق نور و شادی شد

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

مردم شهرستان شاهرود همزمان با عید سعید غدیر با شادی و سرور و رنگ و نور ارادت خود را بار دیگر به مولای متقیان علی(ع) نشان دادند ارادتی که از قلب و جان مردم برمی خیزد و بر جان و دل می نشیند.

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا، مردم دیار شاهوار در شب عید سعید غدیر، عید اکمال دین و شب تمام کردن حجت نبی(ص) بر مسلمانان، شبی که فرشتگان گرد دو گوهر تابناک آسمانی حلقه زدند تا هل هله ای از شادی سر دهند شبی که فاصله آسمان و زمین به کمترین اندازه خود می رسد، به جشن و سرور پرداختند.

مردم قدرشناس و ولایی شاهرود شامگاه گذشته تا پاسی از شب با توزیع شیرینی و شربت عید سعید غدیر را گرامی داشتند عیدی که علت اهمیتش موضوع ولایت است. روزی که رسول خدا فرمودند «یَومُ غَدیرِ خُمٍّ أفضَلُ أعیادِ اُمَّتی» روز غدیر خم بالاترین اعیاد در میان امت من است.

غدیر روزی است که درباره آن آمده « اگر کسی شب و روز عید غدیر را درک کند، انگار کل شب‌ها و روز‌های عمر دنیا را درک کرده و به عبادت و بندگی سپری کرده است.» و چه خوب است که جوانان ما امروز این عید را آغازی بر زندگی مشترکشان قرار داده اند تا دعای خیر پشتیبان شان باشد.

غدیر روزی است که پیامبر اکرم (ص) فرمودند مَنْ کُنْتُ مَوْلاهُ، فَهذا عَلِىٌّ مَوْلاهُ. هر چه من برای شما هستم، پس علی همان است. در این فراز حضرت نمی‌گویند علی (ع) بعد از من جانشین است؛ می‌فرمایند هر که من برای او مولا هستم؛ هر چه من برای هر کس هستم، پس این علی همان است. قرآن هم می‌گوید أَنْفُسَنَا وَ أَنْفُسَکمْ. علی (ع) خود پیامبر (ص) و نفس پیامبر (ص) و حقیقت پیامبر (ص) است.

درباره اعمال روز عید غدیر نیز آمده است:

صدقه، انجام غسل،  زیارت حضرت علی (علیه السلام) و سزاوار است که انسان هر کجا باشد سعی کند خود را به قبر مطهر آن حضرت برساند. برای امام در این روز، سه زیارت مخصوصه نقل شده که یکی از آنها زیارت معروفه به “اَمینُ الله” است که از نزدیک و دور خوانده میشود و آن از زیارات جامعه مطلقه است و اقامه دو رکعت نماز به مانند نماز صبح و خواندن زیارت طاووس از جمله مراسم این روز است.

همچنین در این روز می بایست در هنگام دیدار مومنان گفت اَلْحَمْدُ لِلّهِ الّذی جَعَلَنا مِنَ الْمُتَمَسِّکینَ بِوِلایَهِ اَمیرِالْمُؤْمِنینَ وَالاْئِمَّهِ عَلَیْهِمُ السَّلامُ همچنین صد بار این ذکر گفته شود: اَلْحَمْدُلِلّهِ الّذی جَعَلَ کَمالَ دینِهِ وَ تَمامَ نِعْمَتِهِ بِوِلایَهِ اَمیرِ الْمُؤ مِنینَ عَلیِّ بْنِ اَبی طالِبٍ عَلَیْهِ السَّلامُ .

در این روز شریف پوشیدن لباس نیکو و زینت کردن و استفاده کردن از عطر و شادی کردن شیعیان امیرالمؤ منین (علیه السلام) و عفو و بخشش از تقصیرات ایشان و برآوردن حاجات ایشان و صله ارحام و توسعه بر عیال و اطعام مؤمنان و افطار دادن روزهداران و مصافحه با مؤمنین و رفتن به زیارت ایشان و تَبسّم کردن بر رویشان و هدیه فرستادن بر ایشان و شکر الهی به جا آوردن به جهت نعمت بزرگ ولایت و بسیار فرستادن صَلَوات و عبادات کردن فضیلت بسیار دارند همچنین در این روز خواندن عقد اخوّت با برادران مؤمن سفارش شده است.( تارنمای صدا و سیما)

در نهایت باید گفت عید غدیر روزی است که عظمت ولایت و امامت با هم گره می خورند و بر جان آدمی می نشینند چه زیبا است این روز و چه زیبا است برای کسانی که دل در گرو ولایت مولایشان دارند و هر روزشان عید غدیر است .

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن