شاهوارشهریمحیط زیست و منابع طبیعی

هیات های عزاداری از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی استفاده نکنند

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

یک کارشناس محیط زیست با بیان اینکه هیات های عزاداری از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی استفاده نکنند، گفت: پیشنهاد ما ارائه یارانه دولتی به هیات های عزاداری ویژه تهیه ظروف گیاهی با کاغذی است.

سید ابوالفضل میرهاشمی در گفتگو با خبرنگار شاهوار فردا، ضمن اشاره به ماه محرم و نذورات این ماه، تاکید کرد: یکی از مسائلی که در این ماه با آن روبرو هستیم ظروف پلاستیکی یکبار مصرف هستند که هم برای طبیعت و هم برای انسان مضراتی دارند.

وی گفت: دولت باید ساز و کاری را ببیند که هیات های عزاداری بتوانند از ظروف گیاهی و مقوایی به جای ظروف پلاستیکی سرطان زا استفاده کنند.

این کارشناس و فارغ التحصیل رشته محیط زیست می گوید: استافده از لیوان و ظروف پلاستیکی دارای مضرات زیاد است نخست آن که به طبیعت آسیب می رساند، جمع آوری آن دشوار است و در معرض حرارت از خود سموم مامناسبی را رها سازی می کند که در انسان ایجاد سرطان می کند و در نهایت اگر در طبیعت رها شود بازیافت آن سال ها و سال ها طول می کشد.

میرهاشمی بیان کرد: بهتر است هیات ها از ظروف گیاهی یا مقوایی استفاده کنند که خوشبختانه در کشور نیز موجود است امروز کشوری مانند ژاپن به کل ظرفو پلاستیکی خود را برای نگهداری مواد داغ غذایی حذف کرده و ما نیز باید به این سمت برویم.

وی گفت: گرانی ظروف گیاهی و تولید کم آن ها دو مانعی هستند که باید دولت به این امر ورود کرده و به هیات ها و تولید کنندگان کمک کند.

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 2 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن