اخبار ویژهچند رسانه ایشاهوارمذهبی

مراسم عزاداری یا عباس شاهرود برگزار شد /رخ عزا بر تن شاهرود/ اوج دلدادگی به ال الله

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

مراسم سنتی یا عباس شاهرود با حضور عاشقان و دلدادگان اهل بیت(ع) و دلسوختگان راه آل الله و با همراهی هیات های عزاداری و عزاداران حسینی همزمان با پنجمین روز از ماه محرم در تکیه بازار و خیابان مزار شاهرود برگزار شد.

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا، مراسم عزاداری سنتی یا عباس با حضور پرشور مردم سیاه پوش شاهرود از هیات های عزاداری دور و نزدیک در تکیه ای که قدمتش قرن ها است و بوی تاریخ و فرهنگ یک ملت از خشت خشت آن بر می آید، برگزار می شود.

تکیه ای که یادآور ده ها و صد ها و هزاران دلباخته اهل بیت است که سال ها و نسل ها زیر گنبد پارچه ای اش نام عباس(ع) را صدا کرده اند.

تکیه بازار اوج شلوغی را در روز پنجم محرم تجربه می کند سیل اشک و آه از دیدگاه حضار فرو می ریزد کم کم مردم می آیند از همه جا. دود اسپند و مسیر طوق ها یکی می شود و فضایی زیبا را پدید می آورد طوق ها یکی یکی به تکیه وارد می شوند و به هم سلام می دهند

همه امروز گرد هم آمده اند تا ندای یا عباس سر دهند مراسم سنتی که برای دیدنش سال های اخیر از رادیو و تلویزون و خبرگزاری های مختلف نمایندگانی حضور دارند و مستند سازان دل شیفته خلق تصاویر مردمی را نیز به خود جذب کرده است.

مراسمی که با قدمتش سبب شده تا مردم هر سال بدانند که روز پنجم محرم در واقع آغازی رسمی برای برگزاری مراسم دهه اول عزاداری محرم است مراسمی که تا روز بعد نخل هم ادامه می یابد و دسته بنی اسد پایان دهنده اش است تا مردم از فردایش در روضه خوانی های محلات و خانه ها و مساجد حضور یابند.

جوانان و آنانی که لباس مشکی عزا به تن دارند و اهل دلدادگی هستند در میانه گود تکیه بازار دست بر سر می کوبند و ندای یا عباس سر می دهند نوبت خروج از تکیه و همراهی دسته عزاداری به سمت خیابان مزار است وقت خروج بازهم باریکه سینه‌زنان در صفوف به هم فشرده اما نوحه‌ای که پاسخش «یا عباس یا عباس» است … دست در کمر هم به نحوری که هر کس دست چپش را به کمر نفر سمت چپ خود می‌گیرد و با دست راست سینه می‌زند

همین منوال تا انتها ادامه می‌یابد تا خیابان به تسخیر عزاداران حسینی در آید که از تکیه خارج می‌شوند چون مورچگانی سیاه که از لانه برون می‌روند یکسر و یک‌صدا. سیل جمعیت شیب خیابان قدوسی را می‌گیرد و از مقابل نخل به بالای میدان چه آن می‌رود تا با بازگشت مراسم را خاتمه دهند.

«آی مردم عزای حسین(ع) امروز در شاهرود به اوج می‌رسد از امروز با هر چه دارید به میدان بیایید گونه‌ای که انگار آخرین محرم زندگی‌تان است شاید سال آتی اینجا نباشید»

کم‌کم مراسم رو به اتمام است از تکیه بازار به‌یک‌باره سیلی سرازیر می‌شود طوق‌ها و پرچم‌ها بدون نظام اولیه‌ای که داشتند یکی‌یکی از تکیه خارج می‌شوند، جمعیت پراکنده است تقاطع خیابان‌های صدوقی و ۱۵ خرداد ولوله‌ای برپا است دسته‌های عزاداری به کارشان پایان نمی‌دهند فقط مراسم «یا عباس یا عباس» را ترک می‌کنند، عزاداری امام حسین(ع) تازه به اوج رسیده امروز تا شب و حتی پس‌ازآن عزاداری‌ها برپا است، کافی است به مساجد و هیئت‌ها سری بزنی…

این عشق به امام حسین(ع) است که خستگی نمی‌شناسد، ندای یا عباس آن‌قدر امروز فریاد زده‌شده که گویی تا روزها در کوچه و خیابان‌های شهرمان شنیده می‌شود … فریادی که می‌گوید «یا عباس یا عباس» فقط گوشه‌ای از نگاهت …

عکس از: سیدنوید محمدیان

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − دوازده =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن