اجتماعیاستانشاهواریادداشت

استاندار سمنان در بیارجمند/ مطالبات مردم را مورد توجه قرار دهید

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

استاندار سمنان امروز یکشنبه مهمان مردم بیارجمند است بخشی که با مشکلات عدیده ای چون خشکسالی، مهاجرت، بیکاری، کمبود امکانات و معضلات اجتماعی شدیدی روبرو است.

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا، بخش بیارجمند روزگاری آنقدر آبادی پرجمعیت داشت که به منطقه چاه ها و قنوات و آب زلال معروف بود و زمانی جمعیتش از نصف جمعیت شاهرود هم بالا می زد و اما امروز آنقدر مردمش مهاجرت کرده اند که روز به روز از جمعیتش کاسته نیز می شود.

استاندار سمنان امروز در حالی مهمان مردم بیارجمند است که مشکلات عدیده ای مردم این بخش را تهدید می کند از خشکسالی و بی آبی شدید تا جایی که چندین روستا حتی روزانه ۲۰ دقیقه آب شرب لوله کشی هم ندارند تا مهاجرت و معضلات اجتماعی که همگی گریبان گیر این مردم نازنین شده است مردمی که روزگاری چرخ اقتصاد شاهرود و شرق استان سمنان را می چرخاندند.

استاندار سمنان و هیئت همراه به نظر می رسد در این سفر باید مسائل ومطالبات این بخش مستعد را دیده و کاری صورت دهند وگرنه مشکلات این بخش روی هم تل انبار شده و نارضایتی گسترده ای را پدید آورده است.

آب و خشکسالی بزرگترین مشکل بیارجمند است حفر چاه ها در گذشته، جهاد آبرسانی و سوراخ سوراخ کردن زمین و کشیدن آب های زیرزمینی سیاست غلطی بود که در دهه ۶۰ در بیارجمند شکل گرفت مانند همه نقاط ایران اسلامی که همان موقع نیز دلسوزان این مرز و بوم درباره آن هشدار می دادند و به خرج کسی نمی رفت.

امروز اما آن سیاست های غلط در کنار اقلیم خشک و بی بارش سبب شده بیارجمند کم آبی را با تمام گوشت و پوست و خونش حس کند بخشی که روزگاری هندوانه کاری در آن معمول بود امروز آب برای استحمام فرزندان تلخابی و وهلی و اسب کشانی هم ندارد هرچند اگر دیگر فرزندی در آن روستاها مانده باشد چرا که همه رفته اند و جز چند پیرمرد و پیرزن کسی در آنجا نیست.

کمبود امکانات دیگر مشکل بیارجمند است امروز حتی تانکری که به مردم آبرسانی می کند جایگزین ندارد و اگر روزی خراب شود مردم باید برای تعمیرش صبر کنند مردمی که تنها منبع آب روستایشان همین تانکر است! موضوعی که باورش برای شهر نشینانی که آب گرم و سرد و آبگرمکن و یخچال کنار دستشان است کمی غیر قابل باور به نظر می رسد.

بیکاری دومین عامل نگرانی بیارجمندی ها است چرا که آبی نیست که کشاورزی کنند در نتیجه همه شان مهاجرت کرده اند یا در شهر به مشاغل درجه چندم دست می زنند از سوی دیگر وام اشتغال روستایی راهگشای مردم بیارجمند نیست چرا که فقط آنان را بدهکار بانک می سازد. برای بیارجمند باید کار اساسی کرد.

راه بیارجمند به بردسکن دیگر مطالبه مردم است که اگر تحقق یابد می تواند در زمینه گردشگری مفید باشد از سوی دیگر گردشگری در بیارجمند باید مورد حمایت قرار گیرد. به نظر نمی رسد سیاست تسهیلات اشتغال روستایی و تولید بتواند در بیارجمند جواب دهد دولت باید کاری کند کارستان چرا که این مردم توان پرداخت اقساط هم ندارند.

سیمان بیارجمند دیگر طرحی است که اگر افتتاح شود و رانت خواری و فساد بگذارد می تواند جوانان بیارجمندی را به شغل برساند تا دغدغه بسیاری شان رفع شود همچنین از مهاجرت جلوگیری کرده و حتی مهاجرت معکوس پدید اورد.

استاندار سمنان امروز در بیارجمند با چالش های بسیاری روبرو خواهد بود معضلات اجتماعی که تا دو دهه پیش اصلا بیارجمندی ها با آن آشنا نبودند مفاهیمی چون مشاغل درجه چندم، مهاجرت، حاشیه نشینی، فقر، طلاق، اعتیاد و … که باید درباره آن نگاه ویژه ای داشت.

در پایان باید این توضیح را داد که منظور از بیارجمند در این یادداشت بخش بیارجمند از رضا آباد و خارتوران و خانخودی و گیور و قلعه بالا و بیارجمند و وهل و اسب کشان و خلاصه تمام نقاط این بخش مستعد است که در گیرو دار مشکلات متاسفانه مردمش نتوانسته اند به حق اصلی شان دست یابند.

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن