استانفرهنگیکتاب

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان سمنان معرفی شد

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی

مراسم معارفه مدیرکل جدید کتابخانه های عمومی استان سمنان با حضور معاون اداری مالی کتابخانه های عمومی کشور و مسئولان استانی و شهرستانی در سمنان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار شاهوار فردا، مراسم تودیع و معارفه مدیران سابق و کنونی کتابخانه های عمومی استان سمنان ظهر چهارشنبه در حالی به میزبانی سالن همایش های این اداره کل برگزار شد که طی حکمی حسین شاکری به عنوان مدیرکل جدید کتابخانه های عمومی استان سمنان معرفی و از خدمات نورعلی غلامحسین سماکوش، مدیرکل سابق این اداره، تقدیر به عمل آمد.

معاون اداری مالی کتابخانه های عمومی کشور در این مراسم، ضمن بیان اینکه سه هزار و ۴۰۰ باب کتابخانه عمومی در سطح کشور وجود دارد، گفت: توسعه کتابخانه های عمومی، یک اولویت و سیاست در نهاد کتابخانه ها است.

اسماعیل شفاعی با تقدیر از پرسنل کتابخانه های عمومی سطح کشور، بیان کرد: امروز در دور افتاده ترین روستاهای کشور نیز شاهد برپایی و فعالیت کتابخانه های عمومی هستیم که این امر نشان از پراکندگی جغرافیایی خدمات نهاد کتابخانه ها می دهد.

وی افزود: سیاست گذاری های وسیع فرهنگی در راستای ترویج فرهنگ مطالعه در زمره اولویت های نهاد کتابخانه های کشور محسوب می شود که از سال ۹۳ با جدیت در راستای ارتقای وضعیت فرهنگی و افزایش سرانه مطالعه، تلاش می کند.

معاون نهاد کتابخانه های کشور همچنین گفت: با بیان اینکه کارکرد سنتی که سابقاً کتابداران داشتند و تنها به ارائه کتاب و امانت دادن آن محدود می شد، امروز در سیاست گذاری و فعالیت های نهاد کتابخانه های عمومی دیگر جایی ندارد امروز این نهاد به مقوله فرهنگ مطالعه می پردازد و در نتیجه توسعه فرهنگ کتابخوانی را با ابزار های نوین در دستور کار دارد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار سمنان نیز در این مراسم با بیان اینه کار نهاد کتابخانه ها بسیار اهمیت دارد، گفت: این نهاد با سه عنصر تاثیرگذار در بدنه فرهنگی کشور سر و کار دارد که این سه عنصر، کتاب به مثابه مهمترین کالای فرهنگی، کتابخانه به عنوان یک نهاد فرهنگی و کتابخوان ها به عنوان عناصر فرهنگی جامعه محسوب می شوند.

حبیب الله خجسته پور بیان کرد: ارتباط بین سه عنصر مذکور می تواند به ارتقای فرهنگ مطالعه و در نتیجه فرهنگ عمومی مردم منجر شود چرا که امروز معتقد هستیم حال کتاب و کتابخوانی در کشورمان خوب نیست و باید در این راستا بیشتر تلاش کنیم.

وی در ادامه گفت: اگر بتوانیم از کتابخانه‌هایمان به‌خوبی استفاده کنیم، ارتقای فرهنگی خوبی را در جامعه شاهد خواهیم بود و طبیعتاً اگر از این ظرفیت نتوانیم به خوبی بهره ببریم، نمی توانیم شاهد توسعه فرهنگ متعالی در سطح استان سمنان باشیم.

حسین شاکری مدیرکل جدید کتابخانه های عمومی دیگر سخنران این نیست بود که به ارتقای کتابخانه های عمومی سطح استان سمنان به خصوص در روستاها تاکید کرد و گفت: اولویت های این اداره کل در راتسای ارتقای سطح فرهنگی جامعه و به خصوص ترویج کتابخوانی در بین جوانان خواهد بود.

در این مراسم از خدمات نورعلی غلامحسین سماکوش به عنوان مدیرکل سابق و همچنین سعید دهقانلو به عنوان سرپرست کتابخانه های عمومی استان سمنان تقدیر به عمل آمد. سماکوش شش سال و دهقانلو هفت ماه سکان دار این اداره کل بودند.سماکوش هم اکنون مدیرکل اتباع خارجه استانداری سمنان است.  

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا
 
بستن